IRWŁ do KRIR w sprawie wniosku Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu, Prezes IRWŁ Bronisłąw Węglewski skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z prośbią o podjęcie działań mających na celu wydłużenie terminu stosowania nawozów sztucznych oraz naturalnych na gruntach ornych na terenie województwa łódzkiego.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, na terenie powiatu sieradzkiego i zduńskowolskiego stosowanie nawozów azotowych mineralnych oraz nawozów naturalnych płynnych stosowanych na gruntach ornych jest możliwe w okresie od dnia 1 marca do dnia 25 października. Wielu rolników sygnalizuje nam, że w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi nie ma możliwości zastosowania obornika w danym okresie, dlatego IRWŁ wnioskuje o wydłużenie terminu do 30 listopada 2021 roku. Występujące w ostatnich latach globalne ocieplenie sprawia, że zastosowanie obornika w późniejszym terminie nie spowoduje zagrożenia dla środowiska.