Jubileusz 600-lecia parafii w Widawie i Piknik Wołowy IRWŁ

„Z pokolenia na pokolenie mieszkańcy Widawy przekazywali swoim dzieciom to, co w życiu najcenniejsze:- wiarę” – mówił bp Marek Marczak w miniona niedzielę (17 września 2017 roku) podczas jubileuszu 600-lecia parafii Podwyższenia Świętego Krzyża. Współorganizatorem jubiluszu była Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, która zorganizowała Piknik Wołowy mający na celu promowanie spożycia mięsa wołowego. 

„Biskup Marek Marczak, w czasie uroczystości wskazał, że wielowiekowym dziedzictwem ludzi tu mieszkających są cztery wartości: Bóg, nauka i wychowanie, praca oraz miłość do Ojczyzny. Pokazały to kolejne lata, czasy zaborów, wojen, totalitaryzmów. I choć wokół wszystko się zmieniło: władze, infrastruktura, relacje społeczne, to parafia pozostała niezmiennie z tą samą Ewangelią, której wymagania są dziś takie, jak 600 lat temu. W Eucharystii, którą poprzedziła uroczysta sesja rady gminy Widawa i konferencja historyczna, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, parlamentarzyści, delegacje miejscowych szkół, OSP oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy parafii. Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego reprezentował Adami Michaś - delegat IRWŁ do KRIR oraz Jerzy Kuzański - Dyrektor IRWŁ. 

„Historia życia naszych przodków, to lata chwały i wzlotów, ale także trudy, czasy tragiczne, które nierozerwalnie wiążą się z tą piękną wspólnotą” – mówił ks. Jarosław Leśniak, proboszcz parafii w czasie uroczystości – „dlatego dziś modlimy się nie tylko w intencji czasów przeszłych, ale także za przyszłe, dobre lata świetności” – podkreślił. Ksiądz Biskup zwracając uwagę, że faktem jest niezmienność Ewangelii w czasach średniowiecza i początkach chrześcijaństwa w Widawie i obecnie. „Dzisiejsze wymagania Ewangelii są te same, co 600 lat temu: do nich należy obowiązek niedzielnej Eucharystii i święcenia dnia świętego, czyli czas dla bliskich, pielęgnowanie wartości rodzinnych i brak pracy” – podkreślił. Odnosząc się do historii miejscowości, dawniej miasta, przypomniał zaangażowanie lokalnej społeczności w XVII i XVIII wieku, budowanie szkoły, która przy wsparciu rodu Wężyków stała się filią Uniwersytetu Jagiellońskiego i wielkiej ofiarności ludzi – zawsze.

Podczas Mszy św. bp Marczak poświęcił odrestaurowany niemal trzystuletni ołtarz, a po liturgii na rynku pomnik Tadeusza Kościuszki.  Z okazji jubileuszu rada gminy przyznała honorowe obywatelstwa Widawy. dostali je m.in. pochodzący z miejscowości ks. dr Janusz Lewandowicz oraz ks. Jarosław Leśniak.

Po oficjalnych uroczystościach odbył się festyn parafialny, a także Piknik Wołowy zorganizowany przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego, a sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego. W trakcie pikniku Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego częstowała wszystkich zgromadzonych przetworami z mięsa wołowego, które cieszyły się dużym uznaniem. Uczestnicy pikniku mieli okazję degustować flaki wołowe, gulasz wołowy, roladę wołową z pieczarkami, roladki wołowe z papryką ogórkiem i  cebulką, szaszłyki wołowe, pulpety wołowe oraz paszteciki wołowe. Dzieci, młodzież oraz dorośli uczestniczyli w konkursach wiedzy na temat mięsa wołowego. Na stoisku informacyjnym były dostępne  broszury  pt. „Prawie wszystko o wołowinie” oraz torby wykonane przez IRWŁ z napisem Piknik Wołowy „Sfinansowano ze środków finansowych Funduszu Promocji mięsa Wołowego. 

Część artystyczną uświetniły występy widawskiej orkiestry dętej, Zespołu Śpiewaczego  Widawianie, widawskiej  grupy młodzieżowej oraz gościa specjalnego  Chóru CANTO ALEGRE z Łodzi pod dyrekcją Jana Kondratowicza zachwycając swoją barwnością strojów  i  niepowtarzalną muzyką.