Majowe wydanie "W nowej roli" - miesięcznika IRWŁ

Szanowni Państwo, Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wyraża zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się choroby ptasiej grypy. W województwie łódzkim stwierdzono już w 2021 roku 8 ognisk HPAI (kilka ognisk w 2020 roku). Pomimo reżimu sanitarnego, ta choroba dalej się rozprzestrzenia i doprowadza w konsekwencji do dużych strat w gospodarstwach. Hodowcy zgłaszają problem, że zakłady ubezpieczeniowe nie chcą podpisywać umów ubezpieczeniowych na wypadek zdarzeń, jakim jest epidemia. Izba Rolnicza Województwa Lódzkiego skierowała do Krajowej Rady Izb Rolniczych pismo o podjęcie działań mających na celu uruchomienie pomocy dla hodowców drobiu oraz możliwości zawarcia umów ubezpieczeniowych. Więcej informacji publikujemy w Temacie numeru, na stronie 8 i 9.

Na tle innych gatunków zbóż, owies wykazuje wiele cennych zalet, takich jak duża wartość dietetyczna, tolerancja na niskie pH gleby, małe wymagania, co do jakości gleby oraz stosunkowo małą wrażliwość na niskie temperatury. Na stronach 10 i 11 przedstawiamy odmiany owsa zalecane do uprawy na terenie województwa łódzkiego w 2021 roku.

Rok 2021 dla LGD „Dolina rzeki Grabi” rozpoczął się intensywnie. Jak pisze na stronie 16 Pani Anna Doliwa - Prezes LGD - przygotowują kolejny projekt rozwoju turystyki na naszych obszarach. Warto również zerknąć na folder „Kulturowe Dziedzictwo "Doliny rzeki Grabi", gdzie LGD pokazuje jak ciekawy i różnorodny jest obszar, na którym mieszkamy i działamy. W ramach Programu „Europa dla obywateli”, realizują międzynarodowy projekt pt. „European Academy Network”, którego liderem jest Gmina Veliko Tarnovo z Bułgarii. LGD „Dolina rzeki Grabi” jest jednym z pięciu partnerów, na których terenie odbędą się międzynarodowe konferencje.

Życzę owocnej lektury!

Bronisław Węglewski