Na szlaku

Delegaci Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Radomsku wraz z przedstawicielami i sympatykami Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” odział w Radomsku odbyli w dniach 23-25.09.2016 wyjazd krajoznawczo- turystyczny do Krościeńka nad Dunajcem. Miasto to obok Szczawnicy jest przepiękną, malowniczą miejscowością turystyczną, pełną pensjonatów, domów wczasowych i kwater prywatnych czekających na gości z Polski i za granicy. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję poznać Pieniny, które są jednym z najmniejszych pasm górskich w Polsce, rozciągających się pomiędzy Kotliną Orawsko - Nowotarską a Gorcami i Beskidem Sądeckim.

Program wyjazdu zapełniony został wieloma atrakcjami m.in. zwiedzanie wąwozu Homole- Palenica, Wąwozu Papieskiego, wejście na górę Wdżar. Wędrówka po wąwozie była niezwykle interesująca. Bogactwo różnych form skalnych, zbudowanych z czerwonego i białego wapienia, bujna roślinność i tajemniczość, związana z legendami o skarbach ukrytych w niedostępnych ścianach sprawiło, że dla każdego uczestnika było to niezapomniane przeżycie.

Kolejnym elementem programu było zwiedzanie Szczawnicy m.in. Pijalni Wody gdzie można było zasmakować wody leczniczej, a wjazd kolejką na Palenice umożliwił obserwację przepięknej panoramy. Na szlaku wycieczki znalazł się również Kościółek w Dębnie Podhalańskim oraz Zamek w Nidzicy wraz z zaporą. Wśród atrakcji nie zabrakło również rejsu statkiem po jeziorze Czorsztyńskim. Jednym z najbardziej niesamowitych przeżyć jakich doświadczyli uczestnicy był Spływ Dunajcem, który rozpoczął się w położonych u stóp Trzech Koron Sromowcach Wyżnych. Dokładnie przystań znajduje się w Kątach, położonych na zakolu rzeki, które oddziela Sromowce Wyżne od Niżnych. Ostre zakola i wysokie na 300 metrów skalne ściany, ciągnące się na długości ponad 8 kilometrów, zapierają dech w piersiach każdemu, kto znajdzie się na rzece.

Zorganizowany wyjazd był okazją do spędzenia czasu w miłej atmosferze i dobrym nastroju. Organizatorem wyjazdu i dobrym duchem całej grupy wycieczki była Pani Jolanta Olczyk Dyrektor Biura Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW w Radomsku – która czuwała nad bezpieczeństwem uczestników i narzucała tempo grupie. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w podobnym gronie aby móc podróżować kolejnymi, nieznanymi szlakami. Wszystkim „podróżnikom” dziękujemy za wytrwałość na górskich szlakach i niegasnącej energii, która przejawiała się w licznych pieśniach, piosenkach i serenadach towarzyszących  na każdym etapie wyjazdu.

Agnieszka Zaremba