Para prezydencka powitana przez Marszałka Województwa i Prezesa IRWŁ w Spale

W miniony weekend (16-17.09.2017r.) w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. Dwudniowym uroczystościom towarzyszyło szereg atrakcji m.in.: Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta RP, występy zespołów ludowych i gwiazd, a także kiermasze, zabawy dla dzieci oraz Miasteczko Regionów.

Spalskie Dożynki Prezydenckie są znane z Miasteczka Regionów, pięknej wizytówki każdego z województw.  W Łódzkiem Parę Prezydencką powitali Witold Stępień - Marszałek Województwa Łódzkiego i  Bronisław Węglewski - Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką wysłuchali koncertu dzieci z zespołu "Lutomierzaczki", którym przygrywał Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Sędziejowickiej. Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski miał okazję przedstawić Parze Prezydenckiej sytuację rolników w województwie łódzkim, a z Prezydentem RP Andrzejem Dudą powspominać wspólną pracę w komisji rolnictwa w Brukseli. 

W tym roku obchodziliśmy 90-lecie zorganizowania pierwszych Dożynek. W 1927 roku prezydent Ignacy Mościcki objął patronat nad uroczystościami, dzięki czemu święto uzyskało wymiar państwowy. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił Prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych Prezydentów RP. 

Główna część uroczystości, w której uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką, rozpoczęła się w niedzielę uroczystą Mszą św. w Kaplicy Polowej AK. Po Mszy św. korowód dożynkowy przeszedł z kaplicy na stadion Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy. Jest to najbarwniejsza i najpiękniejsza część uroczystości, nawiązująca do tradycji wielu pokoleń. W tym roku ceremoniał dożynkowy, po raz pierwszy,  poprowadził Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Starościną tegorocznych Dożynek Prezydenckich w Spale była Agnieszka Węglewska - rolniczka pochodząca z województwa łódzkiego, którą wybrała Kancelaria Prezydenta RP z szeregu kandydatek zgłoszonych przez województwa. Starostą był przedstawiciel województwa małopolskiego - Dawid Jezierski.

Agnieszka Węglewska wraz z mężem Dominikiem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 166 ha położone w miejscowości Buczek, powiat łaski, województwo łódzkie. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej. Wiodące uprawy to rzepak, zboża oraz kukurydza na ziarno. Pani Agnieszka aktywnie angażuje się w życie lokalnego społeczeństwa. Jest aktywnym członkiem LGD „Dolina Grabi”.

Dawid Jezierski jest mieszkańcem wsi Łowiczki w powiecie oświęcimskim. Prowadzi w wspólnie z żoną 70 hektarowe gospodarstwo, które otrzymał kilkanaście lat temu od rodziców. Początkowo jego produkcja była nastwiona na trzodę chlewną. W cyklu zamkniętym odchowywał ponad 200 tuczników rocznie. Obecnie ze względu na niską opłacalność musiał zaniechać produkcji zwierzęcej. W 2013r  wspólnie z kilkoma okolicznymi rolnikami założył Spółdzielczą Grupę Producentów Zbóż i Rzepaku  "PROF-AGRO III"  w której jest członkiem rady nadzorczej. Obecnie głównym kierunkiem produkcji jest uprawa rzepaku, kukurydzy i pszenicy. Od 2011r do chwili obecnej jest delegatem Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej  w Oświęcimiu. Znany w swym środowisku jako aktywny działacz na rzecz społeczności lokalnej- głównie rolników.

W czasie Ceremoniału Dożynkowego Prezydent RP wygłosił przemówienie, podczas którego podziękował  za rok trudu i pracy rolnikom, którzy - jak zaznaczył - od stuleci w Rzeczpospolitej "żywią nas i bronią". Jak dodał, to rolnicy przekazują polską tradycję opartą na wierze, trudzie pracy, wielkiej odporności i umiejętności pokonywania wszelkich przeszkód, w tym tych, wynikających z sił przyrody. "To, co robi rolnik to także obrona Rzeczpospolitej. Nie tylko wtedy, kiedy trzeba chwycić za broń, ale to obrona Rzeczpospolitej na co dzień, bo to zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego polskiemu społeczeństwu"- powiedział prezydent. "To także dzisiaj już zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w wielu innych krajach na świecie, gdzie eksportujemy polską żywność, gdzie cieszy się ona wielkim uznaniem. Jestem za to polskim rolnikom ogromnie wdzięczny" - dodał.

Na terenie COS w czasie dożynek w Miasteczku Regionów swoje stoiska prezentowali przedstawiciele poszczególnych województw. Tam też była zlokalizowana aleja twórców ludowych, a na scenie koło stawu odbywały się występy zespołów ludowych. Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy wygrał ten zaprezentowany przez województwo lubuskie, a  stworzony przez rolników z miejscowości Nowa Jabłona. Reprezentowany przez gminę Sędziejowice wieniec z województwa łódzkiego zajął piąte miejsce. 

Gwiazdą niedzielnego wieczoru był zespół Feel.

Źródło, zdjęcia: Prezydent.pl, Łódzkie.pl