Pierwsze posiedzenie w 2022 roku Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Radomszczańskiego

W dniu 21 marca 2022r odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Radomszczańskiego. W posiedzeniu uczestniczyli delegaci Izby Rolniczej oraz zaproszeni goście: Pani Katarzyna Bracka Kierownik Biura Powiatowego OR ARIMR  w Radomsku, Pan Piotr Kunert Z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Radomsku.

Głównym tematem posiedzenia Rady było wydanie opinii dotyczące wydzierżawienia obwodów łowieckich położonych na terenie Powiatu Radomszczańskiego. Rada Powiatowa Izby Rolniczej
w Radomsku wydała pozytywne opnie w sprawie wydzierżawienia poszczególnym Kołom Łowieckim obwodów położonych na terenie jej funkcjonowania.  W wystosowanych opiniach zawarto m.in. sugestie, aby w sposób szczegółowy zostały kreślone obowiązki stron, zwłaszcza Dzierżawcy, czyli Koła Łowieckiego, ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków związanych z likwidacją szkód łowieckich, współdziałania z posiadaczami i właścicielami gruntów rolnych i leśnych w celu zabezpieczenia gruntów przed szkodami w uprawach i płodach rolnych, realizacji planowanego odstrzału zwierzyny. Jednocześnie zwrócono uwagę na konieczność zamieszczania w umowie dzierżawy takich postanowień umożliwiających Wydzierżawiającemu skutecznego oddziaływania na Dzierżawcę obwodu łowieckiego w przypadku nie wywiązywania się przez niego z obowiązków nałożonych  umową dzierżawy i wynikających z ustawy „ Prawo Łowieckie”

Wśród poruszanych tematów omawiane były tematy dot. zasad wypełniania wniosków obszarowych
w kampanii 2022 i obecnych zmian, dopłat do nawozów oraz wsparcia finansowego dla producentów świń. Kierownik Biura Katarzyna Bracka przekazała informacje n/t obecnych naborów w ramach PROW 2014-2021 które prowadzi ARIMR oraz planowanych działaniach w najbliższym okresie.

Piotr Kunert Lekarz Weterynarii przedstawił bieżącą sytuacje w zakresie działań, jakimi zajmuje się obecnie Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Radomsku m.in informacja w zakresie przemieszczania się z Ukrainy osób ze zwierzętami towarzyszącymi, informacji n/t obecnej ilości gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej i rosnącej tendencji spadku pogłowia trzody chlewnej w powiecie radomszczańskim związany z ASF. Andrzej Komala – Vice Prezes Izby Rolniczej Województw Łódzkiego przekazał informacje na temat bieżących spraw, jakimi w ostatnim czasie zajmował się Zarząd IRWŁ związanych z bieżącymi problemami polskiego rolnika i rolnictwa.

Agnieszka Zaremba

Biuro Powiatowe IRWŁ w Radomosku