Piknik Mleczny IRWŁ i Zawody sportowo-pożarnicze w Sędziejowicach

W ostatni weekend, 24 września 2017 roku,  odbyły się na stadionie w Sędziejowicach IX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Jednostek OSP RP. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego jako współorganizator zawodów przygotowała dla wszystkich uczestników „Piknik Mleczny” sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka. „Piknik Mleczny” otworzył Bronisław Węglewski – Prezes IRWŁ zachęcając do udziału w konkursach i w degustacji produktów mlecznych, przedstawił również ideę promocji polskiej, zdrowej żywności.

W zawodach wzięły udział następujące drużyny: MDP – drużyna dziewcząt - OSP Buczek oraz cztery drużyny chłopców - OSP Buczek, OSP Pruszków, OSP Wodzierady, OSP Okup), Grupa C – pięć drużyn (OSP Malenia, OSP Łask, OSP Wola Buczkowska, OSP Wodzierady, OSP Marzenin), Grupa A – 6 drużyn (OSP Malenia, OSP Wola Czarnyska, OSP Wola Buczkowska, OSP Grabno, OSP Sięganów, OSP Brzyków). Wyznaczony decyzją Komendanta Powiatowego PSP w Łasku, sędzią głównym zawodów, był mł. Bryg. Waldemar Kędziak. W skład komisji sędziowskiej wchodzili funkcjonariusze  z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Łasku.

Wśród zaproszonych gości, którzy dopingowali młodzież: byli: Teresa Wesołowska – Starosta Łaski, Renata Szafrańska - Wójt Gminy Wodzierady, Michał Włodarczyk – Wójt Gminy Widawa, Mirosław Potasiak – zastępca Wójta Gminy Sędziejowice, Dh Wojciech Pokora – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Łasku, bryg. Piotr Cały  – zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Łasku.

Trzeba przyznać, że poziom wyszkolenia młodzieży, która uczestniczyła  w zawodach był imponujący. Nie zabrakło umiejętności, a i ogromnych chęci, choć szczęście uśmiechało się tylko do niektórych. W „sztafecie pożarniczej 7x50 m z przeszkodami” oraz w konkurencji „ćwiczenia bojowe” w grupie A pierwsze miejsce zajęła OSP Malenia z wynikiem 58,7 pkt. i 38 pkt. W punktacji generalnej zawodów OSP Malenia zajęła pierwsze miejsce i 95, 7 pkt. W zawodach, w grupie C, konkurencję „sztafeta pożarnicza 7x50 m” wygrała OSP Malenia (66,5 pkt), a w „ćwiczeniach bojowych” OSP Łask (45,2pkt.) W punktacji generalnej w tych konkurencjach zwyciężyła drużyna OSP Malenia z wynikiem 115, 2 pkt. Zawody MDP w grupie chłopców rozegrane zostały  w konkurencji „rozwinięcie bojowe” oraz „bieg sztafetowy 400 m z przeszkodami”. Bezkonkurencyjna w tej pierwszej i drugiej konkurencji była drużyna OSP Buczek, która zdobyła 922 pkt i 95,8 pkt, oraz z wynikiem 1017,8 pkt. zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. OSP Buczek w zawodach MDP, w grupie dziewcząt, w konkurencjach „rozwinięcie bojowe” – 934,6 pkt., „bieg sztafetowy 400m z przeszkodami” – 78,4 pkt. Zwycięzcom wręczono puchary, a wszystkim drużynom nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Protokół  z zawodów

Jedną z atrakcji imprezy oraz zmagań bojowych był Piknik Mleczny zorganizowany przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego. Wszyscy uczestnicy zawodów, a także widzowie i zaproszeni goście mieli okazję degustować potrawy z mleka i jego przetworów. Wybór produktów mlecznych był ogromny. Można było skosztować: zupy serowej, naleśników z serem, pierogów ruskich i serowych, jogurtów, maślanek naturalnych i owocowych, twarożków z dodatkami na słono i słodko, serów twardych, dojrzewających, podpuszczkowych, miękkich, topionych, serników, strucli z serem, placków na maślance z owocami, bułek z serem. Pełne tace z pysznościami mlecznymi noszone przez hostessy znikały bardzo szybko. Piknik mleczny zorganizowany  przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego  miał zachęcić konsumentów, aby w ich codziennej diecie nie zabrakło tych smacznych i zdrowych produktów, ponieważ można je spożywać w formie naturalnej i przetworzonej. W trakcie pikniku zostały zorganizowane również konkursy dla dzieci i dorosłych w których można było się wykazać wiedzą na temat produktów i przetworów mlecznych.  W czasie imprezy rozdawano przydatne broszury z przepisami. Cel pikniku, którym było promowanie spożycia mleka i jego przetworów poprzez zwiększenie udziału ich w codziennej diecie, został osiągnięty, a przy okazji drużyny ochotniczych straży pożarnych mogły sprawdzić swoje umiejętności i poczuć ducha sportowej rywalizacji.