Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Kutnowskiego

W dniu 14 marca 2022  roku  odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie.  Obrady otworzył Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa  Łódzkiego w Kutnie Pan Włodzimierz Jaworski. W posiedzeniu uczestniczyli delegaci IRWŁ oraz zaproszeni  goście:  Pan Andrzej Górczyński - Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Pan Piotr Kociołek – z Biura Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Pan Radosław Trawczyński – Biuro Powiatowe ARiMR w Kutnie.

Pan Andrzej Górczyński – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego  poinformował  o nowych  działaniach mających na celu wsparcie finansowe i pozyskiwanie środków dla rolnictwa województwa łódzkiego. Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego województwa łódzkiego w formie dotacji celowej, przeznaczonej na dofinansowanie zadań własnych gminy w zakresie realizacji projektów w sołectwach „Sołectwo na plus” na 2022 r. Sołectwa mogą starać się o dofinansowanie do 12  tyś zł. Termin składania zgłoszeń do  31 marca 2022 roku.

Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego województwa łódzkiego w formie dotacji celowej, przeznaczonej na dofinansowanie zadań własnych gminy w zakresie rozwoju infrastruktury w sołectwach „Infrastruktura sołecka na plus” na 2022 r. Sołectwa mogą starać się o dofinansowanie  do 100 tyś. zł.  Termin składania zgłoszeń do  31 marca 2022 roku.

Pan Radosław Trawczyński – Biuro Powiatowe ARiMR w Kutnie  poinformował  o zmianach  we wnioskach o dopłaty bezpośrednie w 2022 roku oraz składaniu wniosków o pomoc po wystąpieniu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w powiecie kutnowskim.

Zmiany w dopłatach bezpośrednich 2022

Najważniejsze zmiany w kampanii płatności znalazły się:

Przyznawane w ramach przejściowego wsparcia krajowego.

Zmiana miejsca i sposobu logowania do aplikacji eWniosekPlus.

Wymóg posiadania prawa do użytkowania wszystkich gruntów, do których ubiega się on o przyznanie płatności.

Przelew części płatności do zakładu ubezpieczeń.

W tym roku przywrócona zostanie dodatkowa forma dotacji, czyli uzupełniająca płatność podstawowa (UPP). To jedna z najważniejszych zmian w dopłatach bezpośrednich. Ma ona zwiększyć wysokość dopłat bezpośrednich powyżej unijnej średniej.

Rada Powiatowa  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Kutnowskiego wydała  pozytywne opinie w sprawie wydzierżawienia poszczególnym Kołom Łowieckim dla obwodów położonych na terenie jej funkcjonowania. Do Biura  Powiatowego IRWŁ w Kutnie nie wpłynęły negatywne sygnały dotyczące działalności  Kół Łowieckich.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego w związku z art. 29a ust. 1 pkt 5 ustawy prawo łowieckie, sugeruje, aby w umowie dzierżawy w sposób szczegółowy zostały określone obowiązki stron, zwłaszcza Dzierżawcy czyli Koła Łowieckiego, ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków związanych  z likwidacją szkód łowieckich, współdziałania z posiadaczami i właścicielami gruntów rolnych i leśnych w celu zabezpieczenia gruntów przed szkodami  w uprawach i płodach rolnych, realizacji planowanego odstrzału zwierzyny. Jednocześnie IRWŁ zwraca uwagę na konieczność zamieszczenia w umowie dzierżawy takich postanowień umożliwiających Wydzierżawiającemu skutecznego oddziaływania na Dzierżawcę obwodu łowieckiego w przypadku nie wywiązywania się przez niego z obowiązków nałożonych umową dzierżawy i wynikających z ustawy „Prawo Łowieckie”.

Rada Powiatowa  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Kutnowskiego  rozpatrzyła  wnioski komornicze do których wydała opinie.

Pan Piotr Kociołek – z Biura Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu Izby Rolniczej Województwa  Łódzkiego. Sytuacja w rolnictwie jest bardzo trudna. Zarząd IRWŁ podejmuje działania w sprawie pomocy finansowej do zakupionych nawozów mineralnych, kieruje wnioski do KRIR, o objęcie pomocą wszystkich rolników posiadających faktury na zakup nawozów od 1 IX 2021r. W związku z sytuacją na stacjach benzynowych, jaka ostatnio wystąpiła, w związku z inwazją zbroją na Ukrainie, Zarząd IRWŁ wystąpił do KRIR o podjęcie działań w celu zabezpieczenia rezerwy paliwa dla rolnictwa, a także o możliwości tankowania przez rolników na stacjach do baniek, kanistrów. Nadchodzi intensywny czas prac polowych i paliwo musi być dla rolnika zabezpieczone.

Z uwagi na omówienie wszystkich punktów przyjętego porządku obrad, zamknięcia posiedzenia Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Kutnowskiego dokonał Przewodniczący Rady Powiatowej Pan Włodzimierz Jaworski jednocześnie dziękując uczestnikom za przybycie i czynny udział w posiedzeniu.

Magdalena Studzińska

Specjalista ds. obszarów wiejskich