Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Piotrkowskiego oraz „Forum Rolnicze Ziemi Piotrkowskiej”

26 listopada 2021roku w Wolborzu odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim oraz „Forum Rolnicze Ziemi Piotrkowskiej” Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego otworzył i prowadził Przewodniczący Rady Janusz Terka. Udział w posiedzeniu wzięli członkowie Rady Powiatowej,  zaproszeni goście : Dyrektor IRWŁ w Łodzi Jerzy Kuzański, Wójt Gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, Zastępca Wójta Gminy Wola Krzysztoporska Mieczysław Warszada oraz zainteresowani rolnicy. Posiedzenie dotyczyło ponownego rozpatrzenia zmiany przeznaczenia na cele nierolnicze gruntów rolnych III klasy bonitacji glebowej  Gminy Wola Krzysztoporska, na którym to opinia negatywna została podtrzymana.

Po odbytym posiedzeniu członkowie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Piotrkowskiego na czele z Przewodniczącym Januszem Terką udali się na „Forum Rolnicze Ziemi Piotrkowskiej”. Przewodniczący Janusz Terka otworzył forum rolnicze i przywitał zaproszonych gości, a przybyli  m.in.: Wiceminister  Rolnictwa – Krzysztof Ciecióra, Prezes IRWŁ - Bronisław Węglewski, parlamentarzyści okręgu piotrkowskiego - Poseł na Sejm RP - Antoni Macierewicz, Przewodniczący Komisji Rolnictwa – Robert Telus, Poseł na Sejm RP – Grzegorz Lorek,  Poseł na Sejm RP – Grzegorz Wojciechowski,  Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii- Krzysztof Jażdżewski, Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii – Włodzimierz Skorupski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piotrkowie Tryb.- Konrad Dereń, Dyrektor ARiMR w Łodzi – Dominik Hamrin, Zastępca Dyrektora ARiMR w Łodzi- Anna Pietraszko, Starosta Powiatu Piotrkowskiego – Piotr Wojtysiak, Dyrektor KOWR w Łodzi – Janusz Ciesielski, Burmistrz Wolborza – Andrzej Jaros, Wójt Gminy Moszczenica – Marceli Piekarek, Wójt Gminy Czarnocin – Roman Miksa, Przewodniczący PZŁ w Piotrkowie Tryb.- Agnieszka Jackowska oraz rolnicy – hodowcy trzody chlewnej.

Zorganizowane Forum Rolnicze miało na celu przedstawić bardzo trudną sytuację rynkową hodowców trzody chlewnej na terenie powiatu piotrkowskiego będącego w strefach ASF i odbyło się w formie dyskusji rolników z zaproszonymi gośćmi. Jak wiadomo rejon powiatu piotrkowskiego to zagłębie hodowców trzody chlewnej a wystąpienie stref ASF i obecna sytuacja na rynku trzody chlewnej z punktu widzenia ekonomicznego doprowadza do tego że prawie każde gospodarstwo ma duże problemy, co w przyszłości może skutkować redukcją takich gospodarstw.

Pomoc ze strony państwa dla hodowców trzody chlewnej  jest, ale czy ona jest wystarczająca ? Na te i wiele innych pytań rolnicy ziemi piotrkowskiej mogli uzyskać odpowiedzi.

Forum Rolnicze transmisja

Elżbieta Komar
Biuro Powiatowe IRWŁ w Piotrkowie Tryb.

Specjalista ds. obszarów wiejskich