POSIEDZENIE RADY POWIATOWEJ IRWŁ POWIATU SIERADZKIEGO

W dniu 12 grudnia 2024 r. w sali Starostwa Powiatowego w Sieradzu odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Sieradzkiego, które otworzył Członek Zarządu IRWŁ oraz Przewodniczący RP – Jan Kołodziejczyk, witając zaproszonych gości, delegatów RP oraz rolników. Posiedzenie rady zaszczycili swoją osobą goście: Krzysztof Żubrowski – z -ca Kierownik BP ARiMR w Sieradzu; Stanisław Stefański – Dyrektor Oddziału BNP Paribas S.A. w Sieradzu; Irena Miedzińska – Prezes OSM „WART-MILK” w Sieradzu; Krzysztof Sowiński – Bank Spółdzielczy w Sieradzu; Renata Pędzik – Kierownik WIORiN w Łodzi, oddział w Sieradzu; Leszek Przewłocki – Powiatowy Lekarz Weterynarii; Marian Hadrian – Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych; Jerzy Wojciechowski – Konsultant ds. nawożenia Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Sieradzkiego.

Na początek sprawozdanie z działalności Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Sieradzkiego przedstawił Pan Jan Kołodziejczyk następnie głos zabrał Łukasz Przybyła – delegat na Walne Zgromadzenie – który opowiedział o wnioskach podjętych podczas Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego:

Podjąć działania w sprawie wsparcia dla producentów trzody chlewnej z powodu braku opłacalności produkcji;

Podjąć działania w sprawie przyśpieszenia prac nad utworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej;

Podjąć działania w sprawie zwrotu kosztów transportu pomocy dla powodzian. Rolnicy z województwa łódzkiego deklarują chęć przekazania pomocy w postaci zboża, słomy, siana i pasz;

Podjąć działania w sprawie zniesienia obowiązku składania oświadczeń o wykorzystaniu obornika oraz gnojówki w ramach ekoschematu.

Podjąć działania w sprawie utworzenia nowego ekoschematu-materiał siewny, znieść limit 25% gruntów ornych nieobsianych/obsadzonych w gospodarstwie;

Podjąć stanowcze działania do zablokowania obszernych rozporządzeń dotyczących Zielonego Ładu oraz stworzenie programów do wzmocnienia pozycji polskiego rolnictwa, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo żywnościowe poprzez rodzimą produkcję;

Podjąć działania w sprawie podniesienia dopłat do paliwa rolniczego do kwoty 2 zł/litr dla producentów bydła i trzody chlewnej;

 

W kolejnym punkcie głos zabrał Pan Krzysztof Żubrowski - z -ca Kierownik BP ARiMR w Sieradzu, który podsumował programy i działania podjęte prze ARiMR w Sieradzu w celu pomocy polskiemu rolnikowi.

Pan Leszek Przewłocki – Powiatowy Lekarz Weterynarii – opowiedział sytuację na temat występujących w naszym kraju, w mniejszym lub większym stopniu, chorób zwierząt, m.in.:

wścieklizna;

świńska grypa;

choroba niebieskiego języka;

gorączka zachodniego Nilu;

ptasia grypa;

pomór wron.

Pani Ranata Pędzik – Kierownik WIORiN w Łodzi, oddział w Sieradzu – przedstawiła problem jakim jest fosforek glinu, skutki stosowania i zagrożenie dla ludzi i zwierząt:

W ostatnim czasie media donoszą o silnym zatruciu dzieci oraz dorosłych gazem: fosforowodór. W niektórych przepadkach skończyło się to śmiercią!!! Przypadki zatrucia odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, lubelskim oraz wielkopolskim. Preparaty zawierające w swoim składzie fosforek glinu w obecności wilgoci atmosferycznej uwalniają toksyczny gaz – fosforowodór, stwarzając ogromne niebezpieczeństwo dla człowieka. Wdychanie fosforowodoru powoduje, że nawet jeżeli mamy w powietrzu wystarczającą ilość tlenu, nasze komórki nie są w stanie z niego skorzystać i dochodzi do niedotlenienia. Substancja czynna: fosforek glinu ma zastosowanie w środkach ochrony roślin o działaniu owadobójczym oraz gryzoniobójczym wykorzystywanych do fumigacji/dezynsekcji. Są to środki przeznaczone do stosowania WYŁĄCZNIE przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji. Każdy kto nabył fumigant (a nie ma możliwości zastosowania go, gdyż nie posiada szkolenia w zakresie fumigacji), a posiada opakowanie oryginalnie zamknięte lub nie w pełni zużyte - ze względów bezpieczeństwa - powinien oddać preparat do utylizacji w punktach uprawnionych do zbiórki odpadów niebezpiecznych. Zabrania się unieszkodliwiania ww. preparatów poprzez wrzucanie ich do pojemników na odpady komunalne.

Na zakończenie Pan Jan Kołodziejczyk podziękował wszystkim gościom za przybycie na posiedzenie i za czynny udział w dyskusji oraz owocną pracę.

Daniel Mucha

Biuro Powiatowej IRWŁ w Sieradzu