Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Zduńskowolskiego

W dniu 20 lutego 2023r odbyło się  Posiedzenie Rady  Powiatu Zduńskowolskiego IRWŁ . Delegaci Rady Powiatu Zduńskowolskiego IRWŁ  na czele z Przewodniczącym Zenonem Kowalskim spotkali się  z rolnikami w celu omówienia bardzo trudnej sytuacji w rolnictwie. Posiedzenie odbyło się w Sali konferencyjnej PT KRUS w Zduńskiej Woli i uczestniczyli w nim rolnicy z powiatu zduńskowolskiego oraz zaproszeni goście z instytucji współpracujących na rzecz rolnictwa: ARiMR, KOWR Łódź, WIORIN Łódź, ŁODR w Bratoszewicach oraz KRUS Zduńska Wola. Celem spotkania było umożliwienie rolnikom uzyskania odpowiedzi od przedstawicieli ww. instytucji na nurtujące ich pytania. Zmiany dotyczące dopłat oraz nowe warunki ekoschematy, które będą obowiązywały w tym roku budzą sporo kontrowersji wśród rolników, dlatego w drodze konsultacji z rolnikami podjęto decyzję o potrzebie zorganizowania takiego spotkania( posiedzenia). Delegatów ucieszyła spora frekwencja oraz chęć dyskusji. Najczęściej zadawane pytania od rolników związane były z nowymi terminami nawożenia nawozami naturalnymi, formami dopłat do wapnowania gleby, jakie formalności muszą spełnić by ubiegać się o dopłaty do paliwa rolniczego, co to są ekoschematy i co oznaczają w praktyce jak się  do nich przygotować oraz czy będą obowiązkiem każdego rolnika. Zachodzi konieczność zorganizowania szkoleń dla rolników i takim zamysł chcemy zrealizować w najbliższych dniach wspólnie z ARiMR w Zduńskiej Woli, której kierownik Pan Adam Synowiec obiecał pomóc. Wniosków nie złożono. Jest duże zainteresowanie rolników badaniem gleby, a to w związku z wysokimi cenami nawozów sztucznych. Można uzyskać dopłatę do wapnowania gleby po otrzymaniu wyników badania składu oraz określeniu zapotrzebowania na wapno.  W spotkaniu uczestniczył  Prezes IRWŁ Pan Bronisław Węglewski , który zdał  relację  z pracy Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Na koniec Placówka Terenowa KRUS , która nas gościła zorganizowała konkurs wiedzy z BHP pracy rolnika a nagrody otrzymało 3 rolników i była to: taczka ogrodowa, podnośniki techniczne, przeganiarka dla bydła.

Anna Kaczmarek

Biuro Powiatowe IRWŁ w Zduńskiej Woli