Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Łęczyckiego

W dniu 7 grudnia 2023 roku w Starostwie Powiatowym w Łęczycy odbyło drugie Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Łęczyckiego. Obradom przewodniczył Dariusz Kowalczyk  - Przewodniczący  Rady Powiatowej IRWŁ w Łęczycy. W posiedzeniu uczestniczyli delegaci IRWŁ w Łęczycy oraz zaproszeni goście: Pan Zbigniew Wojtera – Wójt Gminy Daszyna, Pan Włodzimierz Frankowski – Wójt Gminy Góra Świętej Małgorzaty,  Pan Radosław Janicki Inspektor ds. prewencji wypadkowej PT KRUS w Łęczycy, Pan Grzegorz Antoniewski Członek Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

 Pan Zbigniew Wojtera – Wójt Gminy Daszyna  przedstawił  informację na temat wniosku o wydanie opinii do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów obrębów Daszyna, Krężelewice, P.G.R. Koryta, Upale i Walew. Wójt stwierdził, że rozwój gminy odbywa się dość dynamicznie w związku z tym niezbędne jest wprowadzenie pewnych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Daszyna, które dotyczą posadowienia farm ogniw fotowoltaicznych i nie tylko. W związku z rozwojem programów jest zapotrzebowanie na zwiększenie i zbilansowanie mocy energetycznej.

Pan Włodzimierz Frankowski – Wójt Gminy Góra Świętej Małgorzaty  przedstawił  informację na temat wniosku o wydanie opinii do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Góra Świętej Małgorzaty. Wójt stwierdził, że niezbędne jest wprowadzenie pewnych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Góra Świętej Małgorzaty, które dotyczą posadowienia farm ogniw fotowoltaicznych.

Pan Radosław Janicki Inspektor ds. prewencji wypadkowej PT KRUS w Łęczycy przedstawił zasady bezpiecznej pracy w rolnictwie. W gospodarstwach rolnych można wyróżnić pięć rodzajów zagrożeń zdrowia. Pierwszy rodzaj to zagrożenia biologiczne. Są to bardzo powszechne zagrożenia w pracy rolnika. Biologiczne czynniki szkodliwe mogą wywoływać choroby zawodowe, w szczególności te, które dotyczą układu oddechowego i największego organu naszego organizmu, czyli skóry.

Kolejne zagrożenie, z jakim styka się rolnik to hałas. Osoby, dla których rolnictwo to obce terytorium, nie mają świadomości, że na przykład podczas karmienia w chlewni, hałas może sięgać nawet 100 decybeli! Oczywiście nie tylko zwierzęta są źródłem hałasu. Powodują go także różnorodne maszyny, z których rolnicy korzystają na co dzień (na przykład ciągniki, kombajny czy pilarki).

Ze względu na toksyczność pestycydów, jak i rosnące ich zużycie, chemiczne środki ochrony roślin zdają się najpoważniejszym z wszystkich zagrożeń zdrowia (a nawet życia) w gospodarstwach. Wchłaniają się one przez układ oddechowy, pokarmowy, a także przez skórę. Dlatego używać ich może wyłącznie odpowiednio wyszkolona, kompetentna osoba po uprzednim dokładnym przeczytaniu etykiety preparatu.

Następne zagrożenie dla zdrowia rolników to pył rolniczy. Wdychany pył to niebezpieczna mieszanina cząsteczek organicznych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, drobnoustrojów, nieorganicznych cząsteczek mineralnych pochodzenia glebowego i środków chemicznych. Może on wywoływać poważne choroby alergiczne, m.in. tak zwane płuco rolnika (alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych) czy alergiczne zapalenie spojówek i skóry.

 Pan Radosław Janicki również poinformował o podstawowych prawach i obowiązkach rolników w ramach współpracy z KRUS. Każdy z uczestników otrzymał materiały informacyjne. Na zakończenie zostały przedstawione statystki dotyczące wypadków rolników i domowników przy wykonywaniu prac rolniczych w minionym roku.

Pan Grzegorz Antoniewski Członek Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  przedstawił informację z Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego 28 października 2023r. zwołał pierwsze Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w VII kadencji, którego obrady poprowadził Jerzy Kuzański - Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w powiecie zgierskim. W czasie posiedzenia, które odbyło się w sali konferencyjnej siedziby IRWŁ na ulicy Beskidzkiej nr 124 w Łodzi Walne Zgromadzenie IRWŁ, w drodze tajnego głosowania, dokonało wyboru Zarządu IRWŁ VII kadencji, Delegata IRWŁ do Krajowej Rady Izb Rolniczych, a także Członków Komisji Rewizyjnej i Komisji ds. Statutu, Regulaminów i Budżetu. Na trzecią już kadencję Prezesem Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego został wybrany ponowie Bronisław Węglewski (Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Łaskiego), a funkcję wiceprezesem IRWŁ  objął Jacek Ossowicz (Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Skierniewickiego). Członkowie Walnego Zgromadzenie IRWŁ wybrali także Członków Zarządu IRWŁ: Grzegorza Antoniewskiego (Przewodniczącego Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Pabianickiego), Mariana Kacprzaka (Przewodniczącego Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Opoczyńskiego) i Jana Kołodziejczyka (Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Sieradzkiego). Delegatem Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego do Krajowej Rady Izb Rolniczych został wybrany Adam Michaś  (Delegat Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Zgierskiego).

Magdalena Studzińska

Specjalista ds. obszarów wiejskich

Biuro Powiatowe IRWŁ w Łęczycy