POSIEDZENIE RADY POWIATOWEJ IZBY ROLNICZEJ WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO POWIATU Łowickiego

W dniu 11 marca 2022 roku w sali konferencyjnej Biura Powiatowego Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łowiczu odbyło się I w 2022 roku posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Łowickiego. Posiedzenie otworzył, Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Łowiczu  Roman Wodzyński.

W posiedzeniu wzięli udział członkowie Rady Powiatowej IRWŁ w Łowiczu. oraz zaproszeni goście: Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych - Pan Wiktor Szmulewicz; Zastępca Kierownika ARiMR BP w Łowiczu – Pan Marcin Sokół.

Głównym założeniem posiedzenia było omówienie trudnej sytuacji w rolnictwie oraz propozycje pomocy Rządowej dla rolników po wybuchu wojny na Ukrainie. Najczęściej poruszanymi tematami były: ceny nawozów mineralnych, ceny oleju napędowego oraz rosnące gwałtownie ceny środków do produkcji rolnej. Jako pierwszy z zaproszonych gości wystąpił Pan Marcin Soków przedstawiciel ARIMR BP w Łowiczu, przedstawił bieżące informacje z pracy biura oraz informacje z planowanego programu pomocowego dla rolników – dopłaty do nawozów, założenia są takie, że wysokość pomocy będzie ustalana, jako iloczyn ilości ton zakupionych nawozów mineralnych (z wyłączeniem wapna nawozowego) i różnicy ceny wynikającej z faktur zakupu w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 w porównaniu do ceny z faktur z okresu 1 września 2020 r. do dnia 15 maja 2021 r. Jeśli rolnik nie posiada faktur sprzed roku ­– średnia cena będzie ogłoszona przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej. Maksymalny limit pomocy będzie wynosił -500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych, -250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego.
Wszystko jednak zależy od tego czy Komisja Europejska wyrazi zgodę na dopłatę do nawozów.

Omówione były również takie tematy jak: pomoc dla producentów świń, premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, materiał siewny, restrukturyzacja małych gospodarstw, premie dla młodych rolników a także płatności bezpośrednie nabór na 2022r.

Pan Wiktor Szmulewicz Prezes KRIR przedstawił informacje z pracy Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych. Poinformował, że jest w stałym kontakcie z MRiRW Panem Henrykiem Kowalczykiem gdzie wspólnie podejmowane są działania w łagodzeniu skutków kryzysu gospodarczego. Wzrastające ceny ropy i gazu mają ogromny wpływ na ceny nawozów oraz środków do produkcji rolnej. Wybuch wojny na Ukrainie będzie miał ogromny wpływ na gospodarkę światową, ceny żywności i surowców. Na światowym rynku zbóż udział Ukrainy to 10-15%. Polska była głównym importerem zbóż oraz komponentów do produkcji pasz z Ukrainy, a na tą chwilę na Ukrainie jest brak zasiewów, jeśli chodzi o zboża jare i nie wiadomo czy oziminy będą zebrane, problem może być też z eksportem, dlatego przewiduje się duży wzrost cen zbóż a co za tym idzie produktów i pasz.

Roman Wodzyński przedstawił informacje z pracy biura IRWŁ -Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego solidaryzuje się z rolnikami  i poparła protesty w Łodzi z uwagi na coraz bardziej pogarszające się warunki prowadzenia gospodarstw, w tym:

- wzrastające koszty produkcji, np. ceny nawozów,

- krytyczna sytuacja na rynku trzody chlewnej,

- nierozwiązanie problemu ASF,

- wzrost cen żywności  spowodowany przez pośredników,

doprowadzi do upadku wielu gospodarstw rolnych, załamania bezpieczeństwa żywnościowego dla polskich rodzin i likwidację wielu stanowisk pracy zarówno w rolnictwie, jak i jego otoczeniu. Dlatego apelowali  do Rządu RP
o skuteczność działań i wszelką pomoc dla rolników województwa łódzkiego
i rolników całej Polski.

Wnioski składane przez IRWŁ to między innymi:

-zmiana terminów stosowania nawozów mineralnych i naturalnych dostosowanych do warunków atmosferycznych.

- o pomoc finansową  do zakupionych nawozów mineralnych.

- pomoc dla rolników uprawiających warzywa w niskich tunelach foliowych, które zostały zniszczone przez wichury.

W trakcie posiedzenia w sprawach różnych było wiele pytań i obaw dotyczących polskiego rolnictwa, w jakim kierunku się rozwijać, jak zatrzymać młodych producentów do pracy na roli, lecz nie na wszystkie pytania da się w prosty sposób odpowiedzieć. Każdy z nas wie, że w tym roku sytuacja jest wyjątkowa i każdy ma nadzieję, że przychody z produkcji pokryją koszty i pozwolą godnie żyć.

Roman Wodzyński

Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Łowiczu.