Rada Powiatowa IRWŁ Powiatu Zduńskowolskiego

W dniu 30 listopada 2021r odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Zduńskiej Woli. Delegaci Rady Powiatowej w Zduńskiej Woli na czele z Przewodniczącym Zenonem Kowalskim spotkali się w celu omówienia bardzo trudnej sytuacji w rolnictwie. Do delegatów napływają informacje od rolników o trudnościach na jakie napotykają oraz rozczarowanie z powodu znaczących podwyżek cen w ostatnim czasie. Rolnicy proszą o interwencję w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i podjęcie działań niwelujących drastyczny wzrost cen na środki do produkcji rolnej. Głównie cen nawozów, które wzrosły na przełomie tego roku. W styczniu za tonę fosforanu amonu trzeba było zapłacić 1900zł, a dziś kosztuje 2800 zł. Ten sam nawóz w styczniu 2020 roku kosztował za tonę1450 zł, jego cena wzrosła prawie dwukrotnie. Konsumenci odczują ten wzrost w przyszłym roku, ponieważ wzrosną ceny przetworów mącznych, ale też mięsa (część zbóż jest przeznaczana na paszę). Hodowcy zwierząt rzeźnych narzekają na bardzo niskie ceny skupu. Produkcja rolna staje się nierentowna. Podczas uprawy pszenicy niemal jedna trzecią kosztów stanowią środki ochrony roślin i nawozy. Zakładając, że nawozy zdrożały o 50% to i ceny zbóż muszą iść w górę o 16% czyli jedna szóstą. Zdrożał też gwałtownie gaz i paliwa. Rolnicy nie kryją swojego niezadowolenia. Wniosek Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Zduńskowolskiego w tej sprawie został złożony do Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Kolejnym punktem rozmów była prośba o złożenie wniosku do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmiany wieku emerytalnego rolników. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracujący w gospodarstwie, wykonują swoje obowiązki stale, nie mają urlopów wypoczynkowych, macierzyńskich i wychowawczych. Ponadto podniesienie wieku emerytalnego dla rolników spowodowało, że młodzi ludzie chcąc pracować samodzielnie na własny rachunek, nie czekają na przepisanie gospodarstwa przez rodziców, tylko rozpoczynają karierę zawodową poza rolnictwem i część z nich już do gospodarstwa nie wraca. Wniosek do Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego został złożony.

Kolejny punktem dyskusji był problem słupów energetycznych znajdujących się na działkach prywatnych rolniczych, które utrudniają wjazd kombajnom i konieczność omijania ich, co zmniejsza zbiory właściciela z tego gruntu oraz podraża produkcję, bo wynajęty kombajn opłacany jest w stawce godzinowej pracuje dłużej omijając trakcje energetyczne. Złożono również wniosek o rozwiązanie i zadośćuczynienie finansowe dla tych gospodarstw, które takie słupy i szafy transformatorów mają na swoich działkach.

Anna Kamila Kazimierczak

BP IRWŁ w Zduńskiej Woli