Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Bełchatowie

Powiat bełchatowski zlokalizowany jest w centrum Polski, w województwie łódzkim. Obejmuje dwie aglomeracje miejskie: Bełchatów i Zelów oraz sześć gmin wiejskich: Drużbice, Bełchatów, Kleszczów, Kluki, Szczerców, Rusiec.
Obszar powiatu bełchatowskiego to ok. 968 km², co stanowi 5,3 % obszaru województwa łódzkiego. Gęstość zaludnienia wynosi 117 osób na km². W powiecie bełchatowskim mieszka 113 238 osób. Życie gospodarcze powiatu bełchatowskiego skupia się wokół przemysłu wydobywczego i energetycznego. Najważniejszym przedsiębiorstwem w powiecie jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna ze swymi oddziałami: Kopalnią Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Elektrownią Bełchatów. Bełchatowskie zagłębie paliwowo-energetyczne ma strategiczne znaczenie dla rozwoju całego regionu oraz odgrywa olbrzymią rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Potencjał powiatu bełchatowskiego to nie tylko zagłębie paliwowo-energetyczne, to również sektor małych i średnich przedsiębiorstw o ogromnych możliwościach. Dominują przedsiębiorstwa związane z zagłębiem paliwowo-energetycznym oraz branżą budowlaną.

Na obszarze powiatu najwięcej gruntów zajmują użytki rolne (59%), z czego największą powierzchnię stanowią grunty orne. Z kolei grunty leśne oraz zadrzewienia i zakrzewienia zajmują 30,9% powierzchni powiatu. Użytki ekologiczne, nieużytki oraz tereny różne zajmują łącznie 1,6% powierzchni regionu bełchatowskiego.  W 2010 r. w powiecie najwięcej było gospodarstw rolnych o powierzchni od 1 do 5 ha - gmina Bełchatów (42%), Drużbice (31%), Kleszczów (63%), Kluki (53%), Rusiec (41%), Szczerców (46%), Zelów (44%). W Bełchatowie występowało najwięcej gospodarstw poniżej 1 ha - 68%. Ponadto w gminach Bełchatów, Szczerców, Zelów występuje dużo gospodarstw poniżej 1 ha - ponad 30%, zaś w gminach Drużbice i Rusiec gospodarstw od 5 do 10 hektarów - 30%.

W powiecie bełchatowskim większość zwierząt gospodarskich stanowi drób - 79% – w tym 82% drób kurzy, najmniej zaś konie. Najwięcej zwierząt występuje w gminie Bełchatów (45%), najmniej zaś w Bełchatowie (2%). Na tle wszystkich gmin wyróżnia się gmina Drużbice, gdzie hoduje się najwięcej trzody chlewnej - 60%. Na terenie powiatu bełchatowskiego działają 4 ubojnie: 2 ubojnie trzody chlewnej w Bełchatowie, 1 w Dobrzelowie oraz 1 ubojnia w Woli Wiązowej, która ubija trzodę chlewną oraz bydło.

Na terenie powiatu występują gleby brunatne wyługowane, bielicowe, pseudobielicowe, czarne ziemie, mady oraz gleby bagienne. Gleby bielicowe i pseudobielicowe znajdują się głównie pod lasami i na obszarze użytków rolnych, a ich przydatność rolnicza jest zróżnicowana. Czarne ziemie stanowią niewielki odsetek gruntów ornych. Gleby mady można spotkać w wybranych fragmentach doliny Widawki, wykorzystuje się je zazwyczaj pod użytki zielone oraz grunty orne. Powiat charakteryzuje się przewagą gleb średnio i słabo przydatnych rolnictwu. Na jego powierzchni dominują słabe kompleksy glebowe: pszennego dobrego, niewielkie obszary kompleksu żytniego dobrego oraz kompleks żytni bardzo słaby. Przeważająca część z występujących tu gleb jest o niskich klasach bonitacji. Dominują gleby V i VI klasy bonitacyjnej.

Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Bełchatowie liczy 14 osób. Członkami Rady Powiatowej w powiecie bełchatowskim są: Gmina Bełchatów: Bogumiła Robak, Mariola Rzepecka, Miasto Bełchatów: Teresa Herudzińska, Gmina Drużbice: Grzegorz Bara, Zbigniew Grygielski, Gmina Kleszczów: Daniel Gajda, Gmina Kluki: Czesław Maziarz, Cezary Zochniak, Gmina Rusiec: Marek Słomian, Marcin Śmiałkowski - delegat na Walne Zgromadzenie, Gmina Szczerców: Janusz Frydrychowski - przewodniczący Rady Powiatowej, Witold Niewiadomski, Gmina Zelów: Barbara Biesaga, Zygmunt Solecki.

Przedstawiciele Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w powiecie bełchatowskim biorą udział w szacowaniach szkód łowieckich wyrządzonych przez dziką zwierzynę, jak również szkód spowodowanych przez złe warunki atmosferyczne. Wydają opinie w sprawie przekwalifikowania gruntów oraz czynnie uczestniczą w ważnych wydarzeniach gminnych i powiatowych. Posiedzenia Rady odbywają się przeważnie co dwa miesiące, na które zapraszane są instytucje związane z rolnictwem m.in. Starostwo Powiatowe, ARiMR BP, PIW w Bełchatowie, OT ARR, ANR, KRUS, ODR, WIORIN – Oddział w Bełchatowie, OT TUW w Bełchatowie, i inne instytucje, które udzielają szczegółowych odpowiedzi na tematy interesujące naszych rolników.

Biuro Powiatowe IRWŁ w Bełchatowie służy rolnikom pomocą w wypełnianiu wniosków obszarowych i wniosków o dopłatę do zakupionego kwalifikowanego materiału siewnego. Biuro pomaga w organizacji kolonii letnich i ferii zimowych dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS. Zajmujemy się również organizacją szkoleń i wyjazdów na wystawy rolnicze oraz dystrybucją prasy rolniczej.

Zapraszamy do Biura Powiatowego IRWŁ, które mieści się w Bełchatowie na ul. Kościuszki 13, w budynku Gminy Bełchatów, w dniach środa-czwartek 7:30-14:30 oraz piątek 7:30-13:30, telefon 511-124-504.  Adres e-mail: irbelchatow@o2.pl

Wioletta Rzeźnik

Specjalista ds. Obszarów Wiejskich i Obsługi Rady Powiatowej