Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Zgierzu

Powiat zgierski obejmuje 855,18 km2 powierzchni -  co stanowi 4,69% powierzchni województwa łódzkiego i położony jest w jego środkowej części. Liczba ludności wynosi  około 166 tysiące osób, w tym około 43 tysiące zamieszkuje obszary wiejskie. W skład powiatu wchodzi 9 gmin -  3 miejskie: Głowno, Ozorków, Zgierz. 2 miejsko-wiejskie – Aleksandrów Łódzki i Stryków, 4 wiejskie – Głowno, Ozorków, Parzęczew oraz Zgierz. Powiat ma 5 miast : Aleksandrów Łódzki, Głowno, Ozorków, Stryków, Zgierz. Stolicą powiatu jest miasto Zgierz. Użytki rolne powiatu zgierskiego stanowią 66%, użytki leśne – 19%. Gospodarstwa rolne są rozdrobnione. Dominują grunty o słabej bonitacji gleby. Wśród upraw dominują zboża.  Uprawiane są również warzywa gruntowe i pod osłonami ze względu na sąsiedztwo aglomeracji  łódzkiej, która jest rynkiem zbytu. Występują także uprawy sadownicze. Oprócz produkcji roślinnej rozwija się hodowla bydła mlecznego, trzody chlewnej, drobiu i ryb. Dzięki warunkom kulturowym, środowiskowym, krajobrazowym oraz bogatej tradycji w powiecie rozwinęła się również agroturystyka.

Rada Powiatowa Izby  Rolniczej Województwa Łódzkiego w Zgierzu spotyka się kilka razy w roku, jednak w razie potrzeby przewodniczący Rady zwołuje dodatkowe posiedzenie.  Rada wydaje opinie w różnych sprawach dotyczących rolnictwa, do Zarządu IRWŁ zgłasza wnioski odnośnie problemów rolników, projektów do zmian w polskim ustawodawstwie. Delegaci Rady biorą czyny udział w komisjach szacujących straty, spowodowanych klęskami żywiołowymi, a także szkodami łowieckimi.

Rada Powiatowa IRWŁ w Zgierzu liczy 16 delegatów.

Aleksandrów Łódzki

Adam Michaś – Delegat na Walne Zgromadzenie oraz delegat IRWŁ do KRIR. Prowadzi rybackie gospodarstwo rolne.

Grzegorz Sikorski – prowadzi gospodarstwo rolne o kierunku bydło  mleczne.  W Izbie jest bardzo zaangażowany w pomoc rolnikom poszkodowanych przez zwierzynę i odszkodowań od Kół Łowieckich.

Głowno – gmina wiejska

Dariusz Kierus – prowadzi  gospodarstwo sadownicze. Należy do Grupy Producenckiej” Elita”.

Krzysztof Kucharczyk – jest właścicielem gospodarstwa rolnego o kierunku bydło mleczne.

Głowno – miasto

Wojciech Lenart – prowadzi gospodarstwo sadownicze. Jest założycielem i członkiem grupy producenckiej „Elita”.

Ozorków – gmina

Tomasz Graczyk – gospodarstwo rolne o kierunku roślinnym – uprawa zbóż.

Marek Wołowski – produkcja roślinna – uprawa zbóż.

Ozorków – miasto

Włodzimierz Jabłoński – produkcja roślinna – uprawa warzyw.

Parzęczew – gmina wiejska

Kazimierz Kurtasiński – wytypowany jako przedstawiciel w Powiatowej Radzie Rynku Pracy w Zgierzu, prowadzi gospodarstwo rolne o kierunku – uprawa zbóż.

Włodzimierz Pietruszewski  - uprawa warzyw – radny powiatowy.

Stryków

Szymon Niżnikowski – gospodarstwo o kierunku bydło mleczne.

Daniel Walak – produkcja roślinna, uprawa zbóż.

Zgierz – gmina

Benedykt Bratus – hodowla strusi,

Jerzy Kuzański – uprawy jagodowe, Przewodniczący  Rady Powiatowej IRWŁ w Zgierzu

Zgierz – miasto

Krzysztof Kozłowski – produkcja roślinna.

Marzena Lenart – delegatka na miasto Łódź, członkini prezydium Rady Kobiet Wiejskich i Ich Rodzin.

Powiatowe Biuro Izby Rolniczej mieści się w Zgierzu przy ul. Łęczyckiej 24, telefon: 510 474 738. Biuro czynne jest we wtorki, czwartki i piątki. Rolnicy odwiedzający nasz oddział mogą uzyskać  porady rolnicze, a także pomoc  w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie i bezpłatną prasę rolniczą.

Anna Janicka

Specjalista ds. Obszarów Wiejskich i Obsługi Rady Powiatowej