Rolnictwo w Łódzkiem – VI Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

VI w VI kadencji Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego odbyło się 20 czerwca 2022 rok w sali konferencyjnej siedziby Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łodzi przy ulicy Beskidzkiej nr 124. W posiedzeniu Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego uczestniczyli Przewodniczący i Delegaci Rad Powiatowych IRWŁ oraz przedstawiciele instytucji rolniczych.

Walne Zgromadzenie IRWŁ otworzył Prezes Bronisław Węglewski a obrady poprowadził Wiceprezes IRWŁ Andrzej Komala. W Walnym Zgromadzeniu uczestniczyli również Członkowie Zarządu: Adam Michaś i Jacek Ossowicz oraz zaproszeni goście. Andrzej Górczyński - Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Delegat Rady Powiatowej  IRWŁ Powiatu Kutnowskiego i Walnego Zgromadzenia IRWŁ, dr Włodzimierz Skorupski  Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii oraz Katarzyna Leszczyńska - Koordynator Zespół ds. zdrowia i ochrony zwierząt, Dominik Hamrin - Dyrektor  Łódzkiego Oddziału Regionalnego ARMiR, Tomasz Nowicki - Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Łodzi,  Marek Sarwa - Zastępca Dyrektora Odddziału Terenowego KOWR Łódź oraz Katarzyna Białek-Traut - Dyrektor Biura Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi. 
Przedstawiciele rolników województwa łódzkiego w czasie kilkugodzinnej debaty omówili tematykę związaną z rolnictwem naszego regionu, ale także z rolnictwem Polski. Poniższe wnioski, które zostały przegłosowane przez Walne Zgromadzenie i zostały przesłane w dniu 21 czerwca do Krajowej Rady Izb Rolniczych w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji:

  1. Podjąć działania mające na celu wprowadzenie rekompensat za straty wyrządzone w uprawach rolnych przez ptaki objęte całoroczną ochrona gatunkową (żurawie, czajki, wrzosy, sroki itp.), jak również ptaki żerujące na stawach rybnych (kormoran czarny, czaple, rybołowy itp.)
  2. Podjąć działania mające na celu zabezpieczanie ceny skupu zbóż  w okresie żniw. Napływ zboża z Ukrainy powoduje w tej chwili znaczny spadek cen skupu zbóż, a przy wysokich nakładach poniesionych przez rolników może doprowadzić do  bankructw wiele gospodarstw rolnych.
  3. Podjąć działania mające na celu zwiększenie emerytury rolniczej dla rolników, którzy zapłacą składki ponad wymaganą ilość składek płaconych w KRUS.
  4. Podjąć działania mające na celu zwiększenie minimalnej renty i emerytury dla rolników do kwoty 2000,00 zł netto. Waloryzacja emerytur z KRUS w stosunku do ZUS nie jest współmierna procentowo.
  5. Podjąć działania w sprawie podniesienia stawki chorobowej dla rolników do 30 zł netto.
  6. Podjąć działania mające na celu zwiększenie wynagrodzenia pracowników KRUS do poziomu wynagrodzeń w ZUS, ARiMR i innych instytucji. Niskie pensje utrudniają pozyskanie nowych  pracowników w miejsce emerytów.
  7. Podjąć ponowne działania  celem dopuszczenia do obrotu i stosowania desykanta Reglone (substancja czynna dikwat - jedynego na rynku skutecznego desykanta). Obecnie jest brak skutecznego środka do desykacji na rynku do upraw ogrodniczych i rolniczych, a szczególnie nasiennych.
  8. Podjąć  działania mające na celu zmianę  w dopłatach z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarnej lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie polegającej na zwiększeniu kwot dopłat do zbóż - 140 zł/ha, do ziemniaków – 700 zł/ha, do roślin  strączkowych  – 200 zł/ha i składaniu wniosków w dwóch terminach:  od 15 stycznia do 15 lutego – za materiał zakupiony jesienią, od 25 maja do 25 czerwca – za materiał zakupiony jesienią i wiosną. Ustalenie kwoty w formie koperty jest złym rozwiązaniem.

W kolejnej części, sprawozdania z działalności swoich instytucji, przedstawili zaproszeni goście. Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Andrzej Górczyński – przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Województwa Łódzkiego w zakresie rolnictwa. Omówił m.in. aktualne programy dla samorządów: Grandy Sołeckie, drogi dojazdowe, wyposażenie chlewni celem zabezpieczenia przed ASF, gospodarka wodno-ściekowa, nabór na zbiorniki wodne, które służą w akcjach ratowniczych oraz rolnikom do nawadniania upraw, dofinansowanie Spółek Wodnych, budowa targowisk. Samorządy złożyły 280 wniosków na powyższe programy. Przy rozpatrywaniu wniosków wzięto pod uwagę innowacyjność, celowość, istotne problemy rejonu – tereny zielone, współpraca z KGW i integracja społeczeństwa. Promocja rolnictwa jest bardzo ważna, dlatego nakręcono film z Karoliną Bielawską Miss Polski i Miss World 2022, aby przedstawić nasz region. Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii dr Włodzimierz Skorupski, zaznaczył, że sytuacja weterynaryjna jest opanowana, ponieważ w tej chwili w województwie łódzkim nie ma ptasiej grypy i ASF. W kraju zostały 4 ogniska, daleko od naszego województwa.  W naszym województwie pozostała strefa niebieska,  która do jesieni będzie zniesiona. Jest problem ze wścieklizną, dlatego na pas wschodni województwa  (powiat  tomaszowski, kutnowski i łowicki) zrzucono szczepionkę na lisy. Niestety ciągle rośnie populacja dzika, zwierzęta przenoszą się do miast, przez co zagrażają ludziom. Rolnicy zaproponowali większy odstrzał dzików. Dyrektor KRUS Tomasz Nowicki, potwierdził, że od miesiąca lipca rolnicy otrzymają emerytury bez pozbycia się gospodarstwa rolnego. Warunkiem jest opłacanie składki przez 25 lat. Służba wojskowa będzie doliczana do wysokości emerytury rolniczej. Umowy dzierżawy dla rencistów zostały ograniczone jedynie na okres trwania renty, przy rentach stałych bez zmian. Emeryci będą mogli również korzystać z rehabilitacji w ośrodkach KRUS. Rolnicy będą mogli również korzystać z urlopów tacierzyńskich. Dyrektor TUW – Katarzyna Białek-Traut zaproponowała wspólną organizacje spotkań w powiatach z delegatami i rolnikami odnośnie cesji i nowych ofert ubezpieczeń w rolnictwie. W najbliższym czasie  ubezpieczenia komunikacyjne będą powiązane z mandatami. Dyrektor OT KOWR w Łodzi – Marek Sarwa, zaznaczył, że KOWR sprawuje nadzór nad gruntami w zasobach skarbu państwa. Obecnie jest 14.393 ha w tym 8.800 ha w dzierżawie. Strona internetowa e-rolnik wykazuje wszystkie grunty w zasobach KOWR. Ogromną popularnością cieszy się konkurs dla KGW – Bitwa Regionów. Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej, rodzimego folkloru, chęci promocji polskiej żywności oraz szerzenia patriotyzmu konsumenckiego.

W czasie VI/VI Walnego Zgromadzenia IRWŁ członkowie podjęli następujące uchwały:

Uchwała Nr 1/VI/VI/2022   w sprawie: zatwierdzenia sprawozdania  Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  z działalności statutowej za rok 2021.

Uchwała Nr 2/VI/VI/2022 w sprawie: zatwierdzenia sprawozdania Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego z działalności finansowej za rok  2021.

Uchwała Nr 3/VI/VI/2022 w sprawie: zatwierdzenia sprawozdania Komisji Rewizyjnej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego z działalności za rok 2021.

Uchwała Nr 4/VI/VI/2022 w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Uchwała Nr 5/VI/VI/2022 w sprawie: uchwalenia budżetu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego na rok 2022.

W czasie obrad, Walne Zgromadzenie IRWŁ udzieliło absolutorium Zarządowi IRWŁ  w składzie: Bronisław Węglewski – Prezes IRWŁ, Andrzej Komala – Wiceprezes IRWŁ, Członkowie Zarządu: Ewa Bednarek, Adam Michaś, Jacek Ossowicz.

 

Sylwia Skulimowska