Spotkanie instytucji rolniczych z woj. łódzkiego w siedzibie IRWŁ

Z inicjatywy Prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisława Węglewskiego w dniu 21 maja 2024 r. Pani Wojewoda Dorota Ryl zorganizowała spotkanie w siedzibie IRWŁ w Łodzi, na którym poruszone zostały bieżące sprawy dotyczące funkcjonowania sektora rolnego. Panią Wojewodę reprezentował Marek Mazur – I Wicewojewoda Łódzki. Przedstawicielem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi był Adam Nowak Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie odbyło się w trakcie Zarządu IRWŁ, w którym uczestniczyli: Jacek Ossowicz Wiceprezes IRWŁ. Grzegorz Antoniewski Członek Zarządu, Marian Kacprzak Członek Zarządu, Jan Kołodziejczyk Członek Zarządu. Wśród zaproszoych gości byli rówież: Andrzej Stępień, Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi, Piotr Było Dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych w Łodzi, Przemysław Jaszczak Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Oddział Terenowy w Łodzi; Katarzyna Kacprzak-Arhayem kierownik Działu Nadzoru Fitosanitarnego WIORIN Łódź; Elżbieta Nawrocka, dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Łodzi; Ewa Lech, Zastępca Łódzkiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii; Przemysław Majchrowski, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Sulejowie;  Andrzej Karniszewski Dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach; Janusz Terka, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Powiatu Piotrkowskiego oraz Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Piotrkowskiego.  Podczas spotkania prowadzonego przez Andrzeja Janika, dyrektora Wydziału Rolnictwa i Transportu w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim, poruszono między innymi takie tematy jak: kwestie dopłat do zbóż, ubezpieczeń trzody chlewnej, warzyw i owoców (przymrozków wiosennych i suszy), problemy ze zbytem zbóż w związku z napływem ukraińskiego zboża na rynek polski, odstrzałem sanitarnym dzików, ASF, dofinansowania do fotowoltaiki dla rolników. Zaproszeni przedstawiciele poszczególnych jednostek przybliżyli realizowane przez siebie zadania, a także omówili obecną sytuację w rolnictwie na szczeblu województwa oraz kraju. Wiceminister Rolnictwa Adam Nowak, podkreślił wagę organizacji takich spotkań, celem zbudowania wzajemnej współpracy. Przedstawił on również zmiany w zakresie warunkowości i ekoschematów. W czasie dyskusji padało wiele pytań oraz poruszono problemy na które wspólnie szukano rozwiązań. Wskazano na dalszą potrzebę organizowania właśnie takich spotkań. Zapowiedziano kolejne spotkanie, ktore odbedzie się 10 lipca 2024 roku.