Spotkanie Wojewódzkiej Komisji ds. BHP w rolnictwie w Łodzi

23 marca 2023 r. w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi, odbyło się posiedzenie członków Wojewódzkiej Komisji ds. bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Łodzi. Spotkaniu przewodniczył Marcin Grzelak - Okręgowy Inspektor Pracy w Łodzi. Przedstawicielem Izby Rolniczej Województwa Łodzkiego była p.o. Dyrektora Biura Beata Gregorczuk-Rzewuska.

W trakcie spotkania Przemysław Kraska, kierownik Samodzielnego Referatu Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego łódzkiego KRUS omówił dane dotyczące wypadków przy pracy rolniczej i chorób zawodowych rolników w 2022 roku w województwie łódzkim oraz działania prewencyjne zorganizowane w ubiegłym roku.  Poruszano także kwestie organizacji jubileuszowej XX edycji Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" i Konkursu Plastycznego dla Dzieci "Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy". Janusz Krupa z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi przedstawił działania Okręgowego Inspektoratu Pracy na rzecz zmniejszenia liczby wypadków przy pracy rolniczej. Podczas spotkania został przyjęty plan działań Wojewódzkiej Komisji na 2023 rok.

W trakcie posiedzenia pani Grażynie Źródlak z Kuratorium Oświaty w Łodzi wręczono kwiaty i pamiątkowe podziękowanie za wieloletni udział w pracach komisji. Pani Źródlak w związku z przejściem na emeryturę kończy pracę zawodową.

Relację z obrad komisji wyemitowała na swoje antenie TVP3 Łódź.

Komisja w obecnym kształcie funkcjonuje od 2006 roku. W skład komisji wchodzą przedstawiciele: Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Łodzi, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi, Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach, Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi, Oddziału Terenowego Krajowej Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi, Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, Łódzkiej Kurii Archidiecezjalnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Łodzi, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi i Kuratorium Oświaty w Łodzi.

Przemysław Kraska