Spotkanie z rolnikami z powiatu piotrkowskiego, których uprawy zostały zniszczone w wyniku gradobicia

W dniu 8 maja 2025r. w siedzibie Starostwa Powiatowego Powiatu Piotrkowskiego przy ul. Dąbrowskiego 7 odbyło się spotkanie na prośbę poszkodowanych rolników, którzy w wyniku gradobicia, które przeszło przez powiat piotrkowski na terenach gminy Rozprza i Wola Krzysztoporska w dniu 3 maja br. stracili uprawy. Spotkanie odbyło się z przedstawicielami m.in.: łódzkiego urzędu wojewódzkiego, starostwa powiatowego, urzędu gmin,organizacji rolniczych i izb rolniczych.

Spotkanie otworzył i poprowadził Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Piotrkowskiego Janusz Terka, który przywitał zaproszonych gości, delegatów izb rolniczych i poszkodowanych rolników oraz omówił ogrom strat  przejścia gradobicia przez ww. gminy nie tylko w budynkach jak i również w uprawach rolnych.

W spotkaniu  uczestniczyli następujący przedstawiciele: Pani Danuta Moreń Główny Specjalista w Oddziale Rolnictwa i Środowiska - Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi, Pan Patryk Mieszkowicz Zastępca Kierownika w Oddziale Rolnictwa i Środowiska - Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi, Pan Michał Tokarski Wicestarosta – Starostwo Powiatowe Powiatu Piotrkowskiego, Pan Ireneusz Czerwiński Sekretarz – Starostwo Powiatowe Powiatu Piotrkowskiego, Pan Bernard Matyszewski Przewodniczący Rady Powiatu Piotrkowskiego, Pan Sławomir Ogrodnik Kierownik ARiMR w Piotrkowie Trybunalskim,  Pan Mariusz Stobiecki Dyrektor ŁODR w Piotrkowie Trybunalskim,  Pan Mieczysław Warszada Zastępca Wójta Gminy Wola Krzysztoporska, Pan Paweł Kowalczyk Burmistrz Urzędu Miasta i Gminy Rozprza oraz delegaci izby rolniczej i poszkodowani rolnicy z gmin: Rozprza i Wola Krzysztoporska.

Głównym celem spotkania było omówienie procedur postępowania związanego z szacowaniem szkód w gospodarstwach rolnych dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, umożliwiające poszkodowanym korzystanie z pomocy łagodzącej skutki klęsk żywiołowych, które omówiła szczegółowo na przykładzie wypełniania wniosku  Pani Dorota Moreń z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Przybyli włodarze gmin uzyskani szczegółowe informacje dot. wszczęcia procedur związanych z szacowaniem szkód w gospodarstwach rolnych jak i również rolnicy poszkodowani przez gradobicie, którzy otrzymali wyczerpujące informacje oraz  wzór wniosku o szacowanie szkód przez komisję.

  Podczas spotkania Pan Michał Tokarski Wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego przedstawił jakie prace i wsparcie Starostwa Powiatowego zostały podjęte po przejściu gradobicia m.in.: Pan Starosta powołał Zespół Zarządzania Kryzysowego, zostały wydane z magazynu powiatowego kryzysowego sprzęt i plandeki do zabezpieczenia mienia poszkodowanych mieszkańców, powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego będzie brał udział w oględzinach uszkodzonych budynkach celem wydania opinii o stopniu uszkodzeń budynków i priorytetowego wydawania decyzji dot.odbioru, utylizacji eternitu  jak i również są bezpłatne porady prawne dla mieszkańców powiatu piotrkowskiego, jednakże z uwagi na mały obszar strat  w skali kraju nie może być ogłoszony stan klęski żywiołowej.

   Burmistrz Miasta i Gminy Rozprza Pan Paweł Kowalczyk omówił jakie kroki podjął urząd gminy i przedstawił ilość wniosków które wpłynęły od poszkodowanych mieszkańców na dzień 7 maja br. do urzędu tj. ponad 70 zgłoszeń w uprawach rolnych i około 12-13 zgłoszeń uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych. Z uwagi na ciągłe przyjmowanie wniosków i wykonywanie prac gminnej komisji ds. szacowania strat ta ilość może ulec zwiększeniu.

Zastępca Wójta Gminy Wola Krzysztoporska Pan Mieczysław Warszada przekazał informację, że w gminie zostały wdrożone procedury postępowania związanego z szacowaniem szkód w gospodarstwach rolnych dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi – gradobiciem, została powołana gminna komisja ds. szacowania strat która już pracuje w terenie oraz o możliwości złożenia wniosku przez poszkodowanych rolników o umorzenie bieżącego podatku rolnego.

  Kierownik ARiMR w Piotrkowie Trybunalskim Pan Sławomir Ogrodnik poinformował poszkodowanych rolników o możliwościach dokonania zmian we wnioskach obszarowych w przypadku przeorania uprawy taką zmianę można złożyć do 2 czerwca br., natomiast w przypadku pozostawienia uprawy należy zgłosić wniosek do ARiMR w terminie 15 dni o wystąpieniu siły wyższej – gradobicia .

  Dyrektor ŁODR w Piotrkowie Trybunalskim Pan Mariusz Stobiecki zaoferował pomoc pracowników w dowolnej ilości do prac w gminnych komisjach ds szacowania strat, jak i również ze strony izby rolniczej powiatu piotrkowskiego takie osoby już pracują w gminnych komisjach. Gmina Rozprza z uwagi na ogrom strat powołuje dwie gminne komisje do szacowania strat.

W czasie owocnej dyskusji podczas spotkania poszkodowani gradobiciem rolnicy otrzymali szczegółowe informacje od przybyłych przedstawicieli jednostek samorządowych dotyczące dokumentacji jaką muszą złożyć oraz uzyskali szereg odpowiedzi na nurtujące pytania.

Na zakończenie spotkania Przewodniczący Janusz Terka serdecznie podziękował zaproszonym gościom i poszkodowanym rolnikom za liczne przybycie. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim serdecznie dziękuje Panu Piotrowi Łącznemu Staroście Powiatu Piotrkowskiego za nieodpłatne udostępnienie sali konferencyjnej na powyższe spotkanie.

Link do dokumentów dla poszkodowanych : https://www.gov.pl/web/uw-lodzki/szacowanie-szkod-w-gospodarstwach-rolny...

Elżbieta Komar

Biuro Powiatowe IRWŁ w Piotrkowie Trybunalskim