Sprawozdanie z działania Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – wrzesień 2021

Część merytoryczna Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze.

W dniu 1 września 2021r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz na wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu, Prezes IRWŁ skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z prośbą o podjęcie działań w sprawie  możliwości  wypłaty zaliczek za dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter de minimis w rolnictwie oraz dodatkowego terminu składania wniosków. Obecne przepisy stanowią, że w okresie od 25 maja do 25 czerwca można składać wnioski o dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter de minimis  w rolnictwie. Wnioski składa się na podstawie materiału siewnego zakupionego w okresie od 15 lipca do 15 czerwca roku następnego, a dopłaty niejednokrotnie wypłacane są nawet pół roku od złożeniu wniosku.

Proponuję aby rolnicy mogli składać wnioski w dwóch terminach:

od 15 stycznia do 15 lutego – za materiał zakupiony jesienią;

od 25 maja do 25 czerwca  - za materiał zakupiony jesienią i wiosną.

Ceny materiałów siewnych nie należą to najtańszych dlatego wnioskujemy również o wypłacanie zaliczek dla rolników w terminie do 30 dni od daty złożenia wniosku w następujących stawkach:

35 zł/ha      – w przypadku zbóż;

60 zł/ha      – w przypadku roślin strączkowych;

200 zł/ha    – w przypadku ziemniaków

 

W dniu 1 września 2021r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz na wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ   w  Skierniewicach, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z prośbą o podjęcie działań w sprawie:   

- przyśpieszenia wypłat rolnikom za zakup oleju napędowego używanego  do produkcji rolnej

- pozbawienia statusu bezrobotnego osobie, która odmówi ponownego  przyjęcia pracy.

 

W dniu 16 września 2021r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek rolników – sadowników Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski przekazał pismo do Wiktora Szmulewicza - Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o podjęcie działań mających na celu zbadanie cen jabłek oraz sposobu ich ustalania przez sieci  marketowe, podmioty skupowe. Markety wymuszają na sadownikach sprzedaż jabłek po bardzo niskich cenach, często poniżej kosztów produkcji. Występuje duża rozbieżność między cenami uzyskiwanymi przez sadowników a na półkach sklepowych. To nie sadownik dyktuje wysokie ceny, ale markety, podmioty skupowe. Taka sytuacja w konsekwencji doprowadzi do bankructwa gospodarstwa sadownicze. W związku z tym zasadne jest wprowadzenie minimalnej ceny gwarantowanej  na płody rolne o co Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wnioskowała wielokrotnie.

 

W dniu 17 września 2021r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek rolników, Jerzy Kuzański Dyrektor IRWŁ skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z prośbą o podjęcie działań w sprawie zmiany przepisów określających zasady przyznawania pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń ze sprzedaży świń utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami  w związku ze zwalczaniem ASF. Obecne przepisy  pomijają  rolników utrzymujących  trzodę chlewną w systemie ekstensywnym,  którzy zmniejszyli produkcję lub utrzymują trzodę w tuczu raz lub dwa razy w roku w celu  zagospodarowania  własnych zbóż, a trafili ze sprzedażą w czasie w którym zostały wprowadzone ograniczenia co do sprzedaży w związku z wprowadzeniem stref czerwonych. 

                                  

W dniu 30 września 2021r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ w Wieruszowie, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował do Włodzimierza Skorupskiego Łódzkiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii pismo z prośbą o podjęcie działań mających na celu przyśpieszenie i usprawnienie procedur wymaganych przy sprzedaży świń ze stref z ograniczeniami. Hodowcy zgłaszają problem polegający na nieterminowym otrzymywaniu wyników badań krwi w kierunku ASF. Powoduje to komplikacje przy kompletowaniu dokumentów związanych z transportem świń ze strefy do wskazanego zakładu.

 

W dniu 30 września 2021r. w  imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski  popierając wnioski zgłoszone przez członków Rady Powiatowej IRWŁ w Łęczycy, skierował pismo do Wiktora Szmulewicza - Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o rozpatrzenie i dalszą realizację. Rada Powiatowa IRWŁ w Łęczycy wnioskuje o podjęcie działań mających na celu zwiększenie środków finansowych na prace związane z regulacją i funkcjonowaniem rzek i podjęcie działań mających na celu uregulowanie praw własności z ciekami, z budowlami, mostami oraz przepustami. Nieregulowanie tej pozycji powoduje że rolnicy mają wielki problem z zalaniem pól.

 

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektu:

- rozporządzenia MRiRW w sprawie zaliczek na poczet pomocy finansowej w ramach niektórych działań i poddziałań objętych PROW na lata 2014-2020 za 2021;                                     

- rozporządzenia MRiRW w sprawie zaliczek na poczet pomocy finansowej w ramach działania „ Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne;                              

- rozporządzenia MRIRW w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach RHD do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania;                                                                                         

- Komunikatu KE;                                                                                                                                     

- rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska” objętego PROW na lata 2014-2020;                     

- poselskiego projektu ustawy o izbach rolniczych;

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W miesiącu wrześniu br. odbyło się 6 posiedzeń  Rad Powiatowych IRWŁ (w dniu 13.09.2021r. powiatu wieluńskiego, w dniu 16.09.2021r. powiatu wieruszowskiego, w dniu 21.09.2021 powiatu opoczyńskiego, w dniu 27.09.2021r. powiatu łaskiego oraz w dniu 30.09.2021r. powiatu brzezińskiego i rawskiego. Członkowie omówili: aktualną sytuację w rolnictwie, aktualne wymogi, kryteria i możliwości obrotu zwierzętami we wprowadzonych  strefach.  Natomiast przedstawiciele instytucji sektora rolnego przedstawili informacje m.in. na temat:

-  zasad bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin,                                                                 

- wycofania ze sprzedaży substancji czynnych,                                                                                      

- zasad podlegania przez pomocnika rolnika ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu,                                                                            

- szkód w uprawach rolnych wyrządzonych przez zwierzynę łowną i leśną,

Targi, konferencje, spotkania, wyjazdy studyjno-szkoleniowe

W dniach 3-5 września 2021r. odbył się wyjazd studyjno-szkoleniowy dla rolników z województwa łódzkiego do Krakowa. Podczas wyjazdu rolnicy mieli okazję zwiedzić innowacyjną uprawę truskawek- wykorzystującego daszki ochronne, rynny i podłoża uprawowe.

W dniu 5 września 2021r. w Dalikowie odbyły się IX Dożynki Powiatu Poddębickiego, połączone z Jarmarkiem dorobku polskiej wsi- „Sami nie wiemy co potrafimy...".  uroczystościach uczestniczyła delegacja Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Poddębicach wraz z Przewodniczącą Rady Powiatowej, Członkiem Zarządu IRWŁ - Ewą Bednarek. 

 W dniu 7 września 2021 r. w Kozeninie z inicjatywy Rady Powiatowej IRWŁ w Opocznie  odbyło się szkolenie dla  rolników z powiatu opoczyńskiego w zakresie aktualnej sytuacji epizootycznej na terenie RP w zakresie ASF, HAPI i wścieklizny. Szkolenie w ramach współpracy przeprowadzili: Przewodniczący RP IRWŁ powiatu opoczyńskiego Pan Marian Kacprzak i Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opocznie Pan Paweł Śpiewak. Podczas szkolenia zwrócono szczególną uwagę na drogi rozprzestrzeniania się w/w jednostek chorobowych zwierząt, wektory, konsekwencje dla pojedynczego hodowcy jak i gospodarki narodowej. Omówiono akty prawne, zasady bioasekuracji oraz ewentualne rekompensaty w przypadku likwidacji ogniska choroby zakaźnej zwierząt zwalczanej z urzędu. Omówiono także pomoc Państwa Polskiego przy bioasekuracji poprzez zwrot części kosztów w ramach programów ARiMR. Szczególną uwagę zwrócono na nowe i liczne przypadki wścieklizny na terenie sąsiedniego województwa mazowieckiego. Jest to jednostka chorobowa na którą podatne są wszystkie ssaki, w tym ludzie.

W dniu 10 września 2021 r. odbył się jubileusz 25-lecia działalności Krajowej Rady Izb Rolniczych. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Świątyni Opatrzności Bożej. Msza była celebrowana przez kardynała Kazimierza Nycza. Kolejna część uroczystości miała miejsce w Sali Kryształowej SGGW, gdzie głos zabrali niemal wszyscy ministrowie rolnictwa, którzy funkcjonowali w czasie tych 25 lat, jak również obecny minister rolnictwa Grzegorz Puda. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała gratulacje od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W słowach odczytanych przez doradcę Barbarę Fedyszak-Radziejowską Prezydent dziękował rolnikom i gratulował, że tak dobrze rolnictwo poradziło sobie w czasie pandemii, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo żywnościowe. 

W czasie jubileuszu zostali uhonorowani najbardziej zasłużone osoby z Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. W gronie odznaczonych znaleźli się: Prezes Izby Rolniczej Województwa Lódzkiego Bronisław Węglewski - został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Jerzy Kuzański Dyrektor Biura IRWŁ - odznaczony Srebrną Odznaką "Zasłużony dla Samorządu Rolniczego". Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego reprezentowali: Prezes IRWŁ – Bronisław Węglewski, Adam Michaś – Członek Zarządu IRWŁ, Jacek Ossowicz- Członek Zarządu IRWŁ, Jerzy Wróbel- Delegat do KRIR, Andrzej Górczyński- Członek  WZ IRWŁ, Jan Krzysztof Nowak- Członek WZ IRWŁ, Jan Woźniak – były Delegat do KRIR,  Kazimierz Perek – były Delegat do KRIR, Jerzy Kuzański – Dyrektor Biura IRWŁ oraz pracownicy Beata Pach- Kierownik Biura IRWŁ i Sylwia Skulimowska - redaktor miesiecznika "W nowje roli".  

W czasie uroczystości Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, zaapelował do obecnych na jubileuszu polityków, by izby mogły odzyskać warszawską siedzibę izb rolniczych, w którym obecnie mieści się Samopomoc Chłopska. Budynek ten jako jeden z nielicznych uratował się w czasie wojny.

Szczególnie warto wspomnieć wystąpienie byłego prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, byłego ministra rolnictwa, a obecnie doradcy Prezydenta ds. rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który zaznaczył, że przedwojenne izby rolnicze, do których tradycji teraz się odwołujemy, skupiały elity rolnicze, ziemian, ludzi światłych i wykształconych, którym leżało na sercu dobro wsi i rolnictwa. Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował  o dalszą intensyfikację produkcji rolnictwa bez ograniczeń, co jest podstawą samowystarczalności żywieniowej państwa, oraz utrzymania ważnej gałęzi gospodarki jaką jest rolnictwo.

W czasie uroczystości Krajowa Rady Izb Rolniczych zorganizowała Piknik Drobiowy sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

 

W dniu 15 września 2021r. z ramienia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – Adam Michaś – Członek Zarządu oraz Jerzy Kuzański – Dyrektor Biura  uczestniczyli  w uroczystości jubileuszu 25-lecia samorządu rolniczego na Mazowszu. Rozpoczęły się one uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie. Po Mszy Świętej uczestnicy jubileuszu udali się do Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi  w Warszawie, gdzie odbyły się oficjalne obchody.  

 

Inna działalność IRWŁ

- Na wniosek urzędów gmin członkowie Rad Powiatowych IRWŁ uczestniczą w komisjach szacujących straty w gospodarstwach rolnych powstałe w wyniku działania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

- Z  inicjatywy  Zarządu IRWŁ na  stronie IRWŁ publikowana jest  lista  producentów rolnych z województwa łódzkiego, którzy mogą zaoferować swoje produkty, m.in. kwiaty, warzywa, owoce poprzez dowóz w konkretne miejsce, odbiór osobisty lub wysyłkowo. 

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ. 

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.

                         

Wszystkie działania, interwencje podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl