Szkolenia rolników z powiatu opoczyńskiego

W dn. 26.11.2021 w Opocznie odbyło się szkolenie rolników z powiatu opoczyńskiego w zakresie chorób zakaźnych zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem  HAPI- ptasia grypa, ASF –afrykański pomór świń i RABIES - wścieklizny. Szkolenie w ramach współpracy zorganizowali:  Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Opoczyńskiego Marian Kacprzak i Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opocznie - Paweł Śpiewak. Zwrócono szczególną uwagę na aktualną sytuację epizootyczną na terenie RP, ze szczególnym uwzględnieniem powiatu opoczyńskiego.

W zakresie ASF należy stwierdzić, iż ta niezwykle groźna choroba zajmuje coraz większe obszary naszego kraju. Powiat opoczyński cały znajduje się w strefie ASF. Zwrócono uwagę na konieczność posiadania planu bezpieczeństwa biologicznego (PBD) oraz ogrodzenia budynku inwentarskiego w którym są świnie oraz ogrodzenia pomieszczeń w których jest ściółka i pasza dla świń. Powyższe obowiązki nałożył załącznik rozporządzenia RWK 605/2021, należy stwierdzić iż Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Opoczyńskiego wspólnie z ODR, ARiMR i Inspekcją Weterynaryjną informuje hodowców z powiatu opoczyńskiego o powyższym obowiązku.

W zakresie HAPI stwierdzono ogniska w powiecie sieradzkim. Wzmożono nadzór nad stadami drobiu, przeprowadzona kontrolę asekuracji HAPI wszystkich ferm drobiu o konieczności zapewniania rozdziału i izolacji drobiu fermowego i przyzagrodowego od ptactwa wolnożyjącego i ich odchodów.

W odniesieniu do wścieklizny omówiono kilkadziesiąt przypadków, które zostały potwierdzone na terenie województwa mazowieckiego sąsiadującego z naszym powiatem.

Poruszono kwestię coraz mniejszej ilości zaszczepionych psów pomimo obowiązku prawnego – szczepienie każdego psa przeciw wściekliźnie  - 1 raz w roku po ukończeniu 4 miesiąca życia.

Podsumowano roczną współpracę pomiędzy IRWŁ powiatu  opoczyńskiego i Lekarzem Weterynarii w Opocznie życząc sobie dalej tak wysokiego poziomu i wspólnej służby na rzecz rolnictwa opoczyńskiego.

Sylwia Wosek

Biuro Powiatowe IRWŁ w Opocznie