Szkolenie przygotowane przez IRWŁ w Łęczycy

W dniu 10 listopada 2021 roku  w Restauracji  „Trzy Córy” Cedrowice Parcela odbyło się szkolenie, które zorganizowała  Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego w Łęczycy  dla delegatów  i przedstawicieli instytucji okołorolniczych z powiatu łęczyckiego. Podczas szkolenia odbyło się piąte posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Łęczycy.

Temat szkolenia:  „Ubezpieczenia  w rolnictwie”- Prelegentem szkolenia był Pan Radosław Kozarski - Dyrektor TUW w Łęczycy.

Plan Strategiczny  Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027- Prelegentem szkolenia była Pani  Małgorzata Smela  - Kierownik Powiatowego Zespołu  Doradztwa Rolniczego w Łęczycy.

Pani Małgorzata Smela Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Łęczycy przedstawiła informację  na temat Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Na lata 2023-2027 zaplanowano kilkanaście ekoschematów, w ramach których rolnicy będą mogli ubiegać się o finansowe wsparcie. Podane stawki są szacunkowe, a płatności roczne przyznawane są na podstawie powierzchni gruntów ornych, gospodarstwa lub ilości zwierząt/upraw. Program ma na celu zachęcić rolników i przedsiębiorców do dbania o ekosystem i stosowania dobrych praktyk przyjaznych środowisku.

Formy i wysokości wsparcia ekoschematów:

•          obszary z roślinami miododajnymi –stawka 1198 zł/ha,

•          ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt – stawka 838 zł/ha,

•          międzyplony ozime/wsiewki środplonowe – stawka 786 zł/ha,

•          opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – tutaj wyróżnione są dwa warianty przyznawane do powierzchni gruntów ornych: podstawowy 129 zł/ha oraz wariant z wapnowaniem 649 zł/ha,

•          zróżnicowana struktura upraw – stawka 339 zł/ha,

•          wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 h od aplikacji –stawka 428 zł/ha,

•          stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo, tj. w formie aplikacji doglebowej – stawka 291 zł/ha,

•          uproszczone systemy uprawy – stawka 601 zł/ha,

•          utrzymanie zadrzewień śródpolnych – stawka 2494 zł/ha,

•          utrzymanie systemów rolno-leśnych – stawka 300 zł/ha,

•          retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych – stawka 280 zł/ha,

•          przeznaczenie 7 proc. powierzchni GO w gospodarstwie na obszary nieprodukcyjne – stawka 85 zł/ha,

•          prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin – stawka 1300 zł/ha,

•          biologiczna ochrona upraw – stawka 400 zł/ha,

•          rolnictwo ekologiczne – stawki zależne od grupy upraw, od 1009 zł/ha do 3056 zł/ha,

•          dobrostan zwierząt – stawki zależne od gatunku zwierząt, np. w przypadku dobrostanu loch – 335 zł za lochę, w przypadku dobrostanu krów mlecznych na zwiększonej powierzchni bytowej – 595 zł za krowę.

Pan Radosław Kozarski Dyrektor TUW przedstawił temat   ubezpieczeń upraw w rolnictwie.

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” przypomina o konieczności zawarcia obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej rolników oraz budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

Zasady zawierania powyżej wskazanych  umów ubezpieczenia określa Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych  i dotyczą one posiadaczy gospodarstwa rolnego o powierzchni użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych jako użytki rolne gruntów pod zabudowaniami, przekraczającego łącznie powierzchnię 1,0 ha, jeżeli podlega on w całości lub części opodatkowaniu podatkiem rolnym lub jeżeli w gospodarstwie rolnym jest prowadzona działalność stanowiąca dział specjalny produkcji rolnej.         

Pierwszym z wymienionych wyżej ubezpieczeń jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego, zwane "ubezpieczeniem OC rolników". Z ubezpieczenia OC rolników przysługuje odszkodowanie, jeżeli rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. Maksymalna kwota odszkodowania, jakie potencjalnie może wypłacić zakład ubezpieczeń za szkody spowodowane z tytułu OC rolnika jest określona ustawą i wynosi równowartość 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie i 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu. Obowiązek zawarcia takiej umowy powstaje z dniem objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego.          

Drugim obowiązkowym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych, zwane dalej "ubezpieczeniem budynków rolniczych". Ubezpieczeniu temu podlegają wszystkie budynki o powierzchni powyżej 20 m² z wyłączeniem budynków, których stan techniczny osiągnął 100% normy zużycia, budynków przeznaczonych do rozbiórki, namiotów i tuneli foliowych. Zakład ubezpieczeń wspólnie z rolnikiem ustala wartość budynku do ubezpieczenia – w wartości nowej lub rzeczywistej, tj. z uwzględnieniem stopnia zużycia.

W ramach ubezpieczenia obowiązkowego budynków rolniczych, budynki są ubezpieczone od skutków zdarzeń wyszczególnionych i zdefiniowanych w ustawie, tj. ognia, huraganu, powodzi, podtopienia, deszczu nawalnego, gradu, opadów śniegu, pioruna, eksplozji, obsunięcia się ziemi, tąpnięcia, lawiny i upadku statku powietrznego. Obowiązek zawarcia takiej umowy ubezpieczenia powstaje z dniem pokrycia budynku dachem.

Posiedzenie miało charakter informacyjno  – dyskusyjny. 

 

Magdalena Studzińska

Specjalista ds. obszarów wiejskich

Biuro Powiatowe IRWŁ w Łęczycy