Wnioski podjęte przez członków VI/VI Walnego Zgromadzenia IRWŁ skierowane do KRIR

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski przesyłał wnioski podjęte przez członków VI/VI Walnego Zgromadzenia IRWŁ w dniu  20 czerwca  2022r. do Prezesa IRWŁ Wiktora Szmulewicza w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji. 

  1. Podjąć działania mające na celu wprowadzenie rekompensat za straty wyrządzone w uprawach rolnych przez ptaki objęte całoroczną ochrona gatunkową (żurawie, czajki, wrzosy, sroki itp.), jak również ptaki żerujące na stawach rybnych (kormoran czarny, czaple, rybołowy itp.)
  2. Podjąć działania mające na celu zabezpieczanie ceny skupu zbóż  w okresie żniw. Napływ zboża z Ukrainy powoduje w tej chwili znaczny spadek cen skupu zbóż, a przy wysokich nakładach poniesionych przez rolników może doprowadzić do  bankructw wiele gospodarstw rolnych.
  3. Podjąć działania mające na celu zwiększenie emerytury rolniczej dla rolników, którzy zapłacą składki ponad wymaganą ilość składek płaconych w KRUS.
  4. Podjąć działania mające na celu zwiększenie minimalnej renty i emerytury dla rolników do kwoty 2000,00 zł netto. Waloryzacja emerytur z KRUS w stosunku do ZUS nie jest współmierna procentowo.
  5. Podjąć działania w sprawie podniesienia stawki chorobowej dla rolników do 30 zł netto.
  6. Podjąć działania mające na celu zwiększenie wynagrodzenia pracowników KRUS do poziomu wynagrodzeń w ZUS, ARiMR i innych instytucji. Niskie pensje utrudniają pozyskanie nowych  pracowników w miejsce emerytów.
  7. Podjąć ponowne działania  celem dopuszczenia do obrotu i stosowania desykanta Reglone (substancja czynna dikwat) (jedynego na rynku skutecznego desykanta). Obecnie jest brak skutecznego środka do desykacji na rynku do upraw ogrodniczych i rolniczych, a szczególnie nasiennych.
  8. Podjąć  działania mające na celu zmianę  w dopłatach z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarnej lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie polegającej na zwiększeniu kwot dopłat do zbóż - 140 zł/ha, do ziemniaków – 700 zł/ha, do roślin  strączkowych  – 200 zł/ha i składaniu wniosków w dwóch terminach:  od 15 stycznia do 15 lutego – za materiał zakupiony jesienią - od 25 maja do 25 czerwca – za materiał zakupiony jesienią i wiosną. Ustalenie kwoty w formie koperty jest złym rozwiązaniem.