Wnioski z debaty IRWŁ na Fermie 2020 do KRIR

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronislaw Węglewski Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego przekazał wnioski zgłoszone przez rolników podczas Debaty Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  w dniu 15 lutego 2020 na XX Międzynarodowych Targach Ferma Bydła, XXIII Międzynarodowych Targach Ferma Świń i Drobiu w Łodzi  do Wiktora Szmulewicza - Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji.

Wnioski:

1. Podjąć działania w sprawie zwiększenia zasiłku chorobowego dla rolników (wynoszącego od 10 lat w niezmienionej wysokości 10 zł za dzień).
  2. Podjąć działania mające na celu przywrócenie wieku emerytalnego dla rolników: 55 lat kobieta, 60 lat mężczyzna.
  3. Podjąć działania mające na celu zwiększenie odstrzałów redukcyjnych dzików, jako wektora rozprzestrzeniania się wirusa choroby ASF.
  4. Podjąć działania w sprawie ujednolicenia przepisów dotyczących osób przechodzących na emeryturę mających mieszane okresy zatrudnienia KRUS, ZUS. Zdarzają się przypadki, że ubezpieczony nie osiągnął minimalnego stażu ani w ZUS ani w KRUS. Z ZUS otrzyma wtedy emeryturę w kwocie części najniższej emerytury proporcjonalnej do okresu ubezpieczenia w ZUS, a z KRUS nie otrzyma emerytury.
  5. Podjąć działania mające na celu zmianę procedury szacowania szkód spowodowanych przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Raporty IUNG nie odzwierciedlają rzeczywistej sytuacji na polu.
  6. Podjąć działania w celu umożliwienia rolnikom rozwoju gospodarstw szczególnie produkcji zwierzęcej bez względu na opinię mieszkańców niebędących rolnikami.
  7. Podjąć działania mające na celu zapewnienie pomocy rolnikom, którzy w ramach umów dostarczali swoje produkty firmom, a te ogłosiły upadłość i zalegają rolnikom z wypłatami.
  8. Podjąć działania mające na celu ograniczenie bezcłowego importu zbóż,  kukurydzy i innych produktów rolnych z Ukrainy na teren UE.
  9. Podjąć działania, aby w programie nauczania szkoły podstawowej znalazła się tematyka rolnicza, np. skąd bierze się mleko, jak wyglądają kłosy i ziarna zbóż.

Odpowiedź KRIR - w sprawie opomocy dla rolników, którzy dostarczyli swoje produkty, ale nie otrzymali pieniędzy