Wnioski z VII w VI kadencji Walnego Zgromadzenia IRWŁ skierowane do KRIR

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza wnioski podjęte przez członków VII/VI Walnego Zgromadzenia IRWŁ w dniu  12 grudnia  2022 r. w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji.

1. Podjąć działania mające na celu obowiązkowe wprowadzenie badania zboża importowanego z Ukrainy na obecność pestycydów.  Zbże przywożone z Ukrainy jako zboże techniczne nie podlega badaniom a w praktyce  zostaje użyte  do tradycyjnych celów np. konsupmcyjnych czy do skarmiania zwierząt.
  2. Podjąć działania mające na celu wprowadzenie regulacji prawnych aby wójtowie gmin mieli obowiązek przekazywania Spółkom Wodnym działającym na terenie gmin informacji na temat  ilości hektarów fizycznych poszczególnych gospodarstw rolnych. Obecnie spółki opierają swoją składkę o stare często nieaktualne dane. Występują do wójta i nie uzyskują takich informacji ze względu na obowiązujące przepisy.
  3. Podjąć działania mające na celu  podwyższenia kwot emerytur i rent chorobowych wypłacanych przez KRUS.
  4. Podjąć działania mające na celu rozpoczęcie procedury zniesienia strefy czerwonej w powiecie rawskim w związku z ASF. Strefa ta znajduje się w trzech gminach: Biała Rawska, Sadkowice, Regnów. Od dłuższego czasu w powiecie rawskim i okolicach nie znaleziono ani wirusa choroby w stadzie ani martwego  dzika  z ASF.
  5. Podjąć działania mające na celu zmianę zgłaszania kandydatów w wyborach do rady powiatowej izby w okręgu wyborczym , w którym liczba danej izby wynosi mniej niż 50 członków danej izby posiadających prawo wyborcze. Zgłoszenie kandydatury wymaga poparcia co najmniej 10% członków danej izby posiadających czynne prawo wyborcze. W praktyce kandydaci mają problem ze zebraniem podpisów popracia.
  6. Podjąć działania mające na celu, aby rok  2023 był rokiem przejściowym dla rolników składających wnioski o dopłaty bezpośrednie z uwagi na to, iż rolnicy są już po zasiewach jesiennych z zaplanowaną produkcją na rok 2023. Na dzień dzisiejszy również jest brak wszystkich wytycznych w sprawie ekoschematów.
  7. Podjąć działania mające na celu zwiększenie dopłaty do paliwa rolniczego do kwoty 1,50 za litr.

Pismo KRIR - spółki wodne         Odpowiedź MRiRW - spółki wodne

Odpowiedź na wnioski Krajowej Rady Izb Rolniczych