WSPÓLNE POSIEDZENIE RADY POWIATOWEJ IRWŁ W SIERADZU  I RADY POWIATOWEJ IRWŁ W ZDUŃSKIEJ WOLI

W dniu 25 października 2021 r. w Starostwie Powiatowym w Sieradzu odbyło się wspólne Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu oraz Radu Powiatowej IRWŁ w Zduńskiej Woli. Posiedzenie otworzył Przewodniczący RP – Jan Kołodziejczyk, witając zaproszonych gości, delegatów RP oraz rolników. Posiedzenie rady zaszczycili swoją osobą goście: Bronisław Węglewski – Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego; Piotr Polak – Poseł na Sejm RP; Zenon Kowalski – Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Zduńskiej Woli; Renata Pędzik – Kierownik WIORiN w Łodzi, oddział w Sieradzu; Mariusz Bądzior – Starosta Sieradzki; Irena Miedzińska – Prezes OSM „WART-MILK” w Sieradzu; Jan Krzysztof Szczęsny – Kierownik KRUS w Sieradzu; Piotr Wojtczyk – Członek Zarządu OPZŁ w Sieradzu; Jerzy Wojciechowski – Konsultant ds. nawożenia Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu oraz Krzysztof Wróbel – Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Wieluniu.

Na początku posiedzenia Pan Jan Kołodziejczyk – Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ – głos oddał Panu Piotrowi Polakowi – Posłowi na Sejm RP, który mógł opowiedzieć o sytuacji w rolnictwie. Gwałtowny wzrost inflacji, znaczne podwyżki cen paliwa i gazu oraz ogromny wzrost cen za nawozy wpłynęły min. na tragiczną sytuacje w rolnictwie, dlatego podczas obrad wywiązała się zagorzała dyskusja, której efektem były wnioski, które będą skierowane do sejmu.

Podczas Posiedzenia Rady Powiatowej Pan Jan Kołodziejczyk oraz Pan Zenon Kowalski –Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Zduńskiej Woli – wspólnie z zaproszonymi gośćmi i delegatami poruszyli min. następujące tematy:

- ogromne podwyżki cen nawozów mineralnych;

- bardzo niskie ceny za żywca oraz nierentowność hodowli trzody chlewnej;

- bezpieczne stosowanie herbicydów zawierających glifosat;

- problem ASF w województwie łódzkim;

- niewykorzystane środki na rolnictwo z Unii Europejskiej.

Podczas Posiedzenia wypracowane następujące wnioski:

- w sprawie możliwości wypłacenia rolnikom specjalnej dopłaty w ramach rekompensaty w związku z wysokimi cenami nawozów mineralnych;

- w sprawie wydłużenia terminu o miesiąc stosowania nawozów azotowych mineralnych oraz nawozów naturalnych płynnych stosowanych na gruntach ornych;

Na zakończenie Pan Jan Kołodziejczyk podziękował Panu Zenonowi Kowalskiemu za wspólne zorganizowanie posiedzenia oraz wszystkim gościom za przybycie na posiedzenie i za czynny udział w dyskusji.

Daniel Mucha

Specjalista ds. obszarów wiejskich

Biuro Powiatowe IRWŁ w Sieradzu.