Wyborcze Posiedzenie KRIR – nowe władze VII kadencji

22 listopada 2023 r. w Parzniewie odbyło się I Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji, na którym wybrano Zarząd, Komisję Rewizyjną oraz Budżetową. Prezesem Zarządu KRIR ponownie został Wiktor Szmulewicz – Prezes Mazowieckiej Izby Rolniczej, natomiast Wiceprezesem został Robert Nowak – Delegat Śląskiej Izby Rolniczej. Członkami Zarządu KRIR zostali: Jolanta Nawrocka – Delegat Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Gustaw Jędrejek – Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej oraz Grzegorz Leszczyński – Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

W skład Komisji Rewizyjnej KRIR weszli:

Gacek Zygmunt – Delegat Izby Rolniczej w Opolu (przewodniczący Komisji)

Michaś Adam – Delegat Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

Stocki Piotr – Delegat Podlaskiej Izby Rolniczej

Strzelczyk Marek – Delegat Lubuskiej Izby Rolniczej

Tański Romuald – Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej

Natomiast do Komisji Budzetowej KRIR wybrano następujące osoby:

Czaplicka Jadwiga – Delegat Mazowieckiej Izby Rolniczej

Dąbrowski Dariusz – Delegat Pomorskiej Izby Rolniczej

Froelich Marek – Prezes Izby Rolniczej w Opolu

Kałek Andrzej – Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej

Lenczowski Jan Marek – Delegat Małopolskiej Izby Rolniczej (przewodniczący Komisji)

Łuczak Mieczysław – Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Pszczoła Grzegorz – Delegat Lubelskiej Izby Rolniczej

Pergoł Łukasz – Delegat Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej

Zagaja Paweł – Delegat Świętokrzyskiej Izby Rolniczej

Po wyborczej części posiedzenia, przyjęto wnioski zgłoszone przez członków KRIR, m.in w sprawie zamrożenia na 2024 r. stawki podatku VAT na żywność (0%), o zwiększenie limitu dofinansowania do kredytów rolniczych, w sprawie złagodzenia przepisów o ruchu drogowym dla poruszania się drogami publicznymi kombajnami zbożowymi o szerokości powyżej 3,5m bez hedera oraz przyspieszenia prac nad pomocą suszową.

Krajowa Rada przyjęła także wniosek o wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ujawnienia przez służby celno-skarbowe listy podmiotów, które sprowadzały zboża z Ukrainy latach 2021-2022. Członkowie KRIR opowiedzieli się także za powołaniem komisji do opracowania planu racjonalnego gospodarowania wodą w Polsce oraz wyliczeń kosztów tego przedsięwzięcia przy jednoczesnym retencjonowaniu wody w okresach opadów do wykorzystania na cele rolnicze w czasie suszy.

Źródło: KRIR