XVI Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych

11 maja 2023 r. w Parzniewie odbyło się ostatnie Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji. Gośćmi spotkania byli: Janusz Kowalski - Sekretarz Stanu w MRiRW, Waldemar Humięcki - Dyrektor Generalny KOWR, Jacek Paziewski - Zastępca Prezesa KRUS oraz Jacek Malicki - Dyrektor Oddziału Mazowieckiego KOWR.

Krajowa Rada Izb Rolniczych podczas XVI Posiedzenia przyjęła następujące stanowisko dotyczące aktualnej sytuacji w rolnictwie.

Krajowa Rada Izb Rolniczych pomimo podjętych działań Rządu nadal wyraża obawy co do stabilizacji sytuacji na krajowym rynku zbóż. Rolnicy i firmy skupowe wciąż dysponują dużymi zapasami, do żniw zostało 2 miesiące. Rolnicy obecnie nie sprzedają zboża ze względu na bardzo niską proponowaną cenę np. 700 zł/ t za pszenice, która obniżyła się o 200 zł na tonie w związku zapowiedzianą przez Rząd pomocą finansową dla rolników. Sytuacja cenowa na rynku zbóż pozostawia rolników w trudnej sytuacji finansowej.

Biorąc powyższe pod uwagę, KRIR wnioskuje o:

-  jak najszybszą wypłatę rekompensat dla rolników, które zostały obiecane podczas negocjacji „okrągłego stołu” w Warszawie przez Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka i potwierdzone w Szczecinie przez obecnego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa,

- pełną kontrolę produktów rolno-spożywczych przekraczających granice Polski,

- umożliwienie skorzystania ze wsparcia również gospodarstwom dużym o areale powyżej 300 ha by miały możliwość skorzystania z pomocy do 300 ha,

- sprawdzenie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy podmioty skupowe w ostatnim czasie nie zastosowały zmowy cenowej przy skupie zbóż.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnosi o pilne działania Rządu w celu ochrony krajowego rynku mleka, drobiu, jaj, owoców i warzyw w tym owoców miękkich.

KRIR wnioskuje o przegląd Planu Strategicznego dla WPR dotyczący ekoschematów. Wnioskujemy też o wycofanie się resortu rolnictwa z konieczności zachowywania przez rolników 80% okrywy do 15 lutego z wprowadzeniem możliwości wykonania orki po 30 października.

KRIR wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o jednolitą interpretację dotyczącą wniosków o dopłaty dla rolnictwa ekologicznego w zakresie nienakładania na rolników sankcji, w związku ze zmianą danych w systemie identyfikacji działek rolnych LPIS prowadzonym przez ARiMR, po złożeniu wniosków przez rolników, ale przed wypłatą płatności ekologicznych. Naniesienie nowych danych w 2022 r., spowodowało zmianę w systemie ARiMR gruntów ornych na TUZ, jednak w okresie składania wniosków w bazie występowały grunty orne i rolnicy wypełniali wnioski zgodnie z danymi zawartymi w tym czasie w systemie ARiMR, za co zostali ukarani sankcjami.

Źródło: KRIR