XVIII Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych Drobiu Ozdobnego i Gołębi

W dniach 21-22.01.2023r. w Wieluniu odbyła się XVIII Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych, Drobiu Ozdobnego i Gołębi. Poprzednia edycja odbyła się  w 2020 r., w kolejnych dwóch latach nie doszła do skutku z powodu epidemii koronawirusa. W tym roku  uczestniczyło w niej 120 wystawców z całej Polski, a także z Litwy i Słowacji. Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego rerezentował Bronisław Węglewski - Prezes IRWŁ. 

Miłośnicy i hodowcy królików, po raz kolejny spotkali się, aby zaprezentować swoje okazy oraz wymienić doświadczenia. Wystawa, która stała się już pewnego rodzaju tradycją dla Wielunia,  cieszyła się jak zawsze dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Zaprezentowanych zostało 1027 królików w różnych rasach i odmianach barwnych. Podziwiać można było: sallandry, termondzkie białe, burgundzkie, wiedeńskie, karzełki  a także dominujące olbrzymy belgijskie, które przez hodowców nazywane są królami wśród królików. Są one także najdroższą rasą. Uczestnikami wieluńskiej wystawy mogli być wszyscy hodowcy królików rasowych, a wystawiane zwierzęta musiały być zdrowe, czyste rasowo i prawidłowo oznakowane.

Zwierzęta oceniane były przez międzynarodową komisję sędziowską, która przyznawała w każdej rasie i odmianie barwnej tytuł Championa  i V-ce Championa wystawy oraz wyróżnienia. Dla wszystkich zwycięzców przyznane zostały puchary i statuetki, które wręczone zostały na zakończenie wystawy.

W przygotowaniach tegorocznej wystawy pomocy i wsparcia finansowego udzieliła Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.  Wsparcia organizacyjnego oraz finansowego udzieliły także samorządy gminy i powiatu.

Magdalena Stępień

Specjalista ds. obszarów wiejskich i obsługi Rady Powiatowej w Wieluniu