XV/VI  kadencji Posiedzenia Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Skierniewickiego

W dniu 23.03.2023 roku odbyło się kolejne XV /VI  kadencji posiedzenia Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Skierniewiskiego, które otworzył Przewodniczący Rady i Członek Zarządu IRWŁ Jacek Ossowicz. Na to posiedzenie zaproszono: Starostę Powiatu Skierniewickiego Mirosława Belinę oraz przedstawicieli jednostek rolniczych powiatu w osobach: Piotr Cymerski  - Powiatowy lekarz Weterynarii,  Aneta Michalska Foks z-ca powiatowy lekarz Weterynarii, Dorota Laska Dyr. Regionalny TUW  w Skierniewicach, Jacek Januszkiewicz przedstawiciel PUP w Skierniewicach, Robert Korbeń - Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Skierniewicach, Beata Szymańska przedstawicil ARiMR w Skierniewicach.

Na posiedzeniu poruszono tematy:

• Aktualna  wyjątkowo niebezpieczna sytuacja epizootyczna dotycząca występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz innych chorób na terenie powiatu, kraju.
  • Omówienie spraw związanych z zatrudnianiem obywateli Ukrainy oraz innych.
  • Ubezpieczenia upraw rolniczych w sezonie wiosna 2023.
  • Aktualności w dopłatach rolniczych 2023.

Na zakończenie każdego tematu obecni delegaci IRWŁ w Skierniewicach mieli możliwość zadawania pytań na nurtujące ich tematy. Ogólnie stwierdza się niezadowolenie z obecnej sytuacji w rolnictwie. Mnożą się frustracje dotyczące skupu zbóż-napływu masy zbóż z Ukrainy. Oprócz niesprzyjającej pogody w rolnictwie na niekorzyść wpływają niskie ceny sprzedaży płodów i rosnące koszty produkcji. Według większości delegatów polskie rolnictwo zmierza w złym kierunku. Obecnie rolnicy domagają się przywrócenia ceł oraz wprowadzenia kaucji na tranzyt i artykuły rolno – spożywcze z Ukrainy tak, aby doprowadzić je do poziomu równowagi cenowej z cenami na rynku polskim. Chcą rekompensaty z tytułu kryzysu na rynku zbóż, rzepaku i artykułów rolno – spożywczych wywołanym rosyjską agresja na Ukrainę oraz nie mniej istotne zdjęcie z polskiego rynku, do końca czerwca 2023 r., nadmiaru zbóż i rzepaku poprzez eksport oraz wykorzystanie na cele energetyczne, i jak dodatkowo dokładne sprawdzenie, kto i ile tego zboża do kraju sprowadził. Rolnicy zapowiadają, że jeżeli nie zostaną spełnione postulaty rolników będą odbywać się strajki w różnych formach.

Grażyna Olszewska

Biuro Powiatowe IRWŁ w Skierniewicach