Z prac Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

Zarząd IRWŁ w składzie: Bronisław Węglewski - Prezes, Andrzej Komala - Wiceprezes oraz członkowie Zarządu: Ewa Bednarek, Mariusz Cheba, Dariusz Kowalczyk, na bieżąco obserwuje sytuację w rolnictwie i w miesiącu październiku podjął następujące działania. W dniu 11 października 2016 r. Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wystosował pismo do Krajowej Rady Izb Rolniczych w którym podtrzymuje sprzeciw  zawarty w piśmie z dnia 8 lipca 2016r. w sprawie negocjacji  podpisania umowy o wolnym handlu między USA a UE (TTIP). Jednocześnie zaznacza, że podpisanie, analogicznie do umowy TTIP, umowy CETA stanowi duże zagrożenie dla rolnictwa zarówno polskiego jak i europejskiego. Polscy rolnicy nie mają szans w starciu z wielkimi firmami z Kanady i USA. Struktura rolnictwa w Polsce opiera się na małych i średnich gospodarstwach, i to w polskie rolnictwo CETA uderzy najbardziej.  Już dziś  polscy rolnicy  odczuwają negatywne skutki wynikające ze zmiany rozporządzenia Parlamentu Europejskiego  i Rady Unii Europejskiej, które weszło  w życie 23.04.2014r. W wyniku tego rozporządzenia z cła zostały zwolnione towary przemysłowe, importowane na teren UE z Ukrainy,  obejmujące ponad 94% linii taryfowych. Rozporządzenie to znosi również 83% taryf celnych w zakresie produktów rolnych takich jak: zboże, mięso wołowe i wieprzowe, drób, na które obowiązują bezcłowe kontyngenty na import. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego uważa, że skutkiem wprowadzenia tego rozporządzenia jest to, że obecnie rolnicy za sprzedaż zbóż otrzymują od 40 do 60  zł/ q,  a za 1 kg ziemniaka  i za kg kapusty po 10 groszy. W związku z tym Zarząd IRWŁ obawiając się o przyszłość polskiego rolnictwa, apeluje o podjęcie działań mających na celu ochronę rodzimego rolnictwa.

W dniu 12 października 2016r. Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  wnioskował o podjęcie działań przez Krajową Radę Izb Rolniczych w sprawie  zmiany zasad określenia stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany. Obecnie w myśl art. 40c ust.6 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego  i organizacji niektórych rynków rolnych stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany, corocznie do dnia 30 września, określa Rada Ministrów w drodze rozporządzenia w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany.    W latach ubiegłych rolnik w dniu składania wniosku o dopłaty znał wysokość  stawek  dopłat.  Producenci rolni są niezadowoleni z obowiązujących zasad, ponieważ za zakupiony jesienią materiał siewny otrzymują dopłaty dopiero w okresie 1,5 roku.  Z dniem 27 września 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 września 2016 r. w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2016  (Dz. U. z 2016 r. poz. 1542). Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego negatywnie zaopiniowała ww. projekt z uwagi na to, że propozycje stawek są  krzywdzące dla rolników. W czasie, kiedy  sytuacja w rolnictwie jest trudna z uwagi na niskie ceny za płody rolne oraz wystąpienie niekorzystnych warunków atmosferycznych zostaje zmniejszone wsparcie za zakup materiału siewnego. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego zaapelowała do KRIR o podjęcie działań, aby wysokość  stawek była znana w dniu składania wniosku i rolnik otrzymywał zwrot  w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku, a wysokość  stawek dopłat do materiału siewnego były co roku wyższe, nie niższe.

W dniu 12 października 2016r. Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wystosował pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych sygnalizując problem związany z ubezpieczeniem upraw rolnych z dotacją z budżetu państwa. Z posiadanych informacji wynika, że tylko 3 zakłady ubezpieczeniowe (PZU S.A w Warszawie, Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" z siedzibą w Warszawie, Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Poznaniu) realizują ubezpieczenia  upraw rolnych. Na dzień dzisiejszy tylko jedno towarzystwo  ubezpieczeniowe ma jeszcze środki przeznaczone na ten cel, których wystarczy na okres ok. 1 miesiąca. Pozostałe 2 firmy już wykorzystały ww. środki. Zarząd IRWŁ wnioskował o podjęcie działań, aby wszystkie firmy ubezpieczeniowe obowiązkowo  realizowały ubezpieczenia upraw rolnych z dotacją z budżetu państwa, natomiast kwota powinna być zwiększona zgodnie z wcześniejszymi postulatami samorządu rolniczego. Obecnie większość rolników nie ubezpieczy swoich upraw, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe ograniczają sprzedaż polis. W przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych będzie to stanowić nowy wielki problem.

Zarząd IRWŁ wydał opinie w sprawie przekształcenia gruntów rolnych na cele nierolnicze  i  gruntów leśnych na cele nieleśne oraz wydał opinię do projektów aktów prawnych m.in. do:      

  • ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wystosowała opinię do Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczącą projektu ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Po zapoznaniu się z treścią przedmiotowego projektu ustawy  po zasięgnięciu opinii rolników-producentów, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego przedmiotowy projekt opiniuje negatywnie. Proponowana zmiana art. 16 ust. 3, 4 o zmniejszeniu płatności związanych do bydła i do krów do 20 sztuk, zamiast dotychczas obowiązującego wsparcia do 30 sztuk jest zdaniem samorządu rolniczego nie do przyjęcia. Obniżenie poziomu wsparcia spowoduje dalsze pogłębienie i tak już bardzo trudnej sytuacji na rynku bydła mlecznego i mleka
  • rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie maksymalnych sum ubezpieczeń dla poszczególnych upraw oraz zwierząt gospodarskich na 2017r.
  • rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2017r.
  • rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  z dnia 28 kwietnia 2015r.  w sprawie danych do analiz w rolnictwie ekologicznym.

 

Beata Gregorczuk - Rzewuska