Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łęczycy

W dniu 31 sierpnia   2021 roku   w  nowej siedzibie Biura Powiatowego IRWŁ w Łęczycy odbyło się drugie w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łęczycy. Obradom przewodniczył Zbigniew Marczak - Przewodniczący  Rady Powiatowej IRWŁ w Łęczycy. W posiedzeniu uczestniczyli delegaci IRWŁ w Łęczycy oraz zaproszeni goście: Pan Tomasz Juręczyk – Zastępca Dyrektora Zarządu Zlewni w Łowiczu – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Pani Marta Bodek- Stańczyk –Kierownik Nadzoru Wodnego w Łęczycy.

Pani Marta Bodek- Stańczyk - Kierownik Nadzoru Wodnego w Łęczycy poinformowała  na temat Nadzoru Wodnego na terenie Powiatu Łęczyckiego. Do zadań Nadzoru Wodnego w Łęczycy należy:

- monitorowanie sytuacji na ciekach oraz informowanie Zarządu Zlewni o zagrożeniach w  sytuacji wystąpienia  ekstremalnych zjawisk hydrologicznych;

- prowadzenie współpracy  z Centrum Operacyjnym Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej;

- przyjmowanie wniosków o wydanie zgody wodnoprawnej i przekazywanie ich do właściwego organu Wód Polskich;

- prowadzenie postępowań administracyjnych w zakresie zgłoszeń wodnoprawnych;

- wydawanie zaświadczeń o braku sprzeciwu w zakresie zgłoszeń wodnoprawnych;

- informowanie wnioskodawcy zgłaszającego wniosek o zgłoszenie wodnoprawne o konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub oceny wodnoprawnej;

- wydawanie decyzji o sprzeciwie zgłoszenia wodnoprawnego;

- prowadzenie postępowań administracyjnych w sprawach dotyczących zwolnienia od zakazu grodzenia nieruchomości przyległych do publicznych śródlądowych  wód powierzchniowych oraz do brzegu wód morskich i morza terytorialnego;

- opiniowanie przekroczenia cieków, przepustów, lokalizacji budynków, wylotów z kanalizacji, stawów, ujęć wody, zbiorników wodnych i innych obiektów;

- dokonywanie okresowych przeglądów wód i urządzeń wodnych;

- nadzór nad utrzymaniem wód oraz utrzymaniem i eksploatacją urządzeń wodnych;

- uzyskiwanie wymaganych prawem decyzji pozwalających na prowadzenie prac utrzymaniowych;

- dokonywanie odczytów wskazań urządzeń pomiarowych w zakresie pobranych wód podziemnych lub wód powierzchniowych.

Pan Tomasz Juręczyk – Zastępca Dyrektora Zarządu Zlewni w Łowiczu przedstawił  jak wygląda cały proces taryfowy i jakie w tym zakresie są kompetencje Wód Polskich.

Wody Polskie nie ustalają wysokości taryf, a jedynie zatwierdzają lub nie, przedstawione przez przedsiębiorstwa propozycje. Analizują zmiany warunków ekonomicznych prowadzonej działalności przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w oparciu o koszty ponoszone w ramach świadczenia usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, marżę zysku oraz przyjęte ustawowo zmiany tych kosztów w okresie nowej taryfy, m.in. wskaźniki makroekonomiczne.

Posiedzenie miało charakter informacyjno  – dyskusyjny.

Magdalena Studzińska

Specjalista ds. obszarów wiejskich