Rada Powiatowa IRWŁ Powiatu Kutnowskiego

W dniu 8 listopada 2021  roku  odbyło się trzecie w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie.  Obrady otworzył Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa  Łódzkiego w Kutnie Pan Włodzimierz Jaworski. W posiedzeniu uczestniczyli delegaci IRWŁ oraz zaproszeni  goście:  Pan Jerzy Kuzański – Dyrektor Biura Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Pan Andrzej Górczyński - Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Pan Radosław Trawczyński – Biuro Powiatowe ARiMR w Kutnie, Pan Artur Sieńkowski - Dyrektor  Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych  „TUW” w Kutnie.

Pan Andrzej Górczyński – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego przedstawił problemy w rolnictwie. Zapewnił o działaniach mających na celu wsparcie finansowe i pozyskiwanie środków dla rolnictwa województwa łódzkiego, tak by budżet na rolnictwo w ramach województwa zwiększyć, szczególnie środki na fundusze sołeckie i spółki wodne, budowę targowisk.  Promocja zdrowych, lokalnych produktów i działalności Lokalnych Grup Działania. Obszary wiejskie są najważniejszą częścią rozwoju.

Pan Radosław Trawczyński – Biuro Powiatowe ARiMR w Kutnie  poinformował  na temat działań PROW,  wypłat zaliczek dopłat bezpośrednich za 2021 rok. Wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich 2021 trwa. Część rolników otrzymała już zaliczki dopłat, pozostali natomiast muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż ostateczny termin mija z końcem listopada. Po tym czasie ARiMR rozpocznie wypłatę pozostałych kwot płatności. Od 18 października br. ARiMR wypłaca rolnikom zaliczki dopłat bezpośrednich w wysokości 70 proc. i 85 proc. w przypadku płatności PROW. Na wypłatę zaliczek na dopłaty bezpośrednie 2021 przeznaczono kwotę wynoszącą 15,63 mln zł. Natomiast na płatności obszarowe PROW zarezerwowano środki sięgające nieco ponad 3 mln zł.

Pan Artur Sieńkowski - Dyrektor  Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych  „TUW” w Kutnie omówił temat ubezpieczeń rolnictwie.

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z dniem 1 października 2021 roku rozpoczęło kampanię zawierania umów ubezpieczenia ozimych upraw zbóż, rzepaku i warzyw. W jesiennej ofercie ubezpieczenia upraw rolnych Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” znajduje się zarówno możliwość ubezpieczenia z dopłatą do składki z budżetu państwa w najbardziej popularnych wariantach ubezpieczenia, tj. zawierających trzy podstawowe ryzyka: gradu, przymrozków wiosennych i ujemnych skutków przezimowania (mogą występować pojedynczo lub w pakietach), jak i w znacznie „bogatszych” wariantach ubezpieczenia, uzupełnionych, w zależności od wybranego przez rolnika wariantu, o ryzyka powodzi, suszy, deszczu nawalnego, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi i lawiny. Tegoroczna oferta ubezpieczenia upraw rolnych została dodatkowo wzbogacona o kolejne trzy nowe warianty ubezpieczenia, w których odpowiedzialność Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” za szkody spowodowane ujemnymi skutkami przezimowania kształtuje się na poziomie 15% sumy ubezpieczenia (tzw. ryczałtowy system ustalania potencjalnego odszkodowania). W ofercie Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” nadal znajdują się warianty zarówno z 18%, jak i 25% odpowiedzialnością za szkody z ujemnych skutków przezimowania. Należy przypuszczać, że także i w tym roku wśród rolników ubezpieczonych w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” zdecydowanie najpopularniejszymi wariantami będą te z 25% odpowiedzialnością za szkody z ujemnych skutków przezimowania, zapewniające w praktyce, w przypadku wystąpienia szkody z ujemnych skutków przezimowania, całkowity zwrot wszystkich kosztów poniesionych w okresie jesiennym na założenie danej uprawy rolnej. Wraz  z trzema nowymi wariantami ubezpieczenia, w okresie jesiennym Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW” oferuje rolnikom ochronę ubezpieczeniową upraw rolnych w aż 18 różnych wariantach ubezpieczenia.

W uprawach rolnych ubezpieczanych w ww. trzech najbardziej popularnych ryzykach rolnik może rozszerzyć wybrany wariant ubezpieczenia, aby obejmował on także  odpowiedzialność Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” za szkody na poziomie już od 8% ubytku plonu, czyli poniżej 10% poziomu określonego w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Warto przy tym podkreślić fakt, iż każde takie rozszerzenie zakresu gwarantuje również i ochronę ubezpieczanych upraw zbóż i rzepaku od ryzyka ognia

Z uwagi na omówienie wszystkich punktów przyjętego porządku obrad, zamknięcia posiedzenia Rady powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Kutnie dokonał Przewodniczący Rady Powiatowej Pan Włodzimierz Jaworski jednocześnie dziękując uczestnikom za przybycie i czynny udział w posiedzeniu.

Magdalena Studzińska

Specjalista ds. obszarów wiejskich