Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Łęczyckiego

     W dniu 27 lutego 2025 r. w Starostwie Powiatowym w Łęczycy odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Łęczyckiego. Posiedzenie otworzył i przewodniczył mu Przewodniczący Dariusz Kowalczyk. W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Rady Powiatowej oraz zaproszeni goście: Grzegorz Antoniewski – Członek Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego; Grażyna Tomaszewska – Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kutnie; Mariusz Jagielski – Burmistrz gminy Grabów; Roman Wodzyński – Zarząd Zlewni w Łowiczu; Wiesław Miarka – PGW Nadzór Wodny w Łęczycy; Mirosław Włodarczyk – Wójt gminy Witonia; Krzysztof Menes – Urząd Gminy Piątek; Piotr Jabłoński – kierownik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska; Sylwia Bartczak – Wójt gminy Świnice Warckie.

    W pierwszej części spotkania został poruszony temat odbudowy koryta rzeki Bzury. W związku z tym, że teren jest położony w Dolinie Warszawsko-Berlińskiej wszystkie prace związane z korytem rzeki Bzura są zależne od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Wody Polskie Zarząd Zlewni w Łowiczu wystąpił z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o utrzymanie rzeki Bzury na odcinku od Łęczycy do Kutna. Wymagane dokumenty oraz raport oddziaływania na  środowisko, wydłuża termin otrzymania zgody  na  prace utrzymaniowe rzeki Bzury. Termin przewidziany jest na rok 2026. Prace jakie zostaną przeprowadzane na tym terenie to odmulenie koryta rzeki Bzury.

    W dalszej części posiedzenia zastępca Powiatowego Lekarza weterynarii Pani Grażyna Tomaszewska przedstawiła zakres działań lekarzy weterynarii: kontrole u hodowców, producentów żywności. Choroby i wirusy jakie obecnie występują na terenie kraju. Zwróciła uwagę na nasilające się zagrożenie chorobami wirusowymi, takimi jak pryszczyca, salmonella, choroba niebieskiego języka oraz grypa ptaków. Informacje na temat tych chorób są regularnie aktualizowanie na stronach weterynaryjnych.

    Poruszony został również temat spółek wodnych.  Zarządzanie gospodarką wodną to kluczowy element dbałości o nasze środowisko i bezpieczeństwo mieszkańców. Niestety, obecny model finansowania spółek wodnych, oparty na dobrowolnych składkach jest niewystarczający. Konieczna jest zmiana systemu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wystąpienie z apelacją do ministerstwa o włączenie spółek wodnych w strukturę formalną gminy jako zadanie własne gminy. Najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie obowiązkowej składki na rzecz spółek wodnych.

Malwina Gołek

BP IRWŁ w Łęczycy