Pryszczyca - aktualizacja komunikatu ministerstwa rolnictwa na 4 maja 2025 r.

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW:

W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń tej choroby. Zespół Zarządzania Kryzysowego przeanalizował dotychczasowe działania profilaktyczne oraz sytuację epidemiologiczną na Węgrzech i Słowacji. Na Słowacji sytuacja pozostaje stabilna – od 4 kwietnia br. nie odnotowano żadnych nowych ognisk wirusa. Na Węgrzech ostatnie ognisko wystąpiło 17 kwietnia br.

Kontynuowane są całodobowe dyżury służb na południowej granicy Polski. Pojazdy przeznaczone do przewozu zwierząt parzystokopytnych, produktów oraz pasz, słomy i siana kierowane są do 7 wyznaczonych miejsc na granicy w celu dodatkowej kontroli i dezynfekcji.

Po raz kolejny omówiono także zagadnienie dotyczące ewentualnej konieczności szczepień przeciwko pryszczycy. Biorąc pod uwagę aspekty prawne i praktyczne nie ma mowy o prowadzeniu szczepień profilaktycznych.

Szczepienia interwencyjne ochronne lub wygaszające stosuje się w przypadku wystąpienia choroby w danym kraju lub bezpośredniego zagrożenia  przeniesienia się wirusa na jego teren. Mają na celu spowolnienie lub zatrzymanie szerzenia się wirusa. Zarówno stosowania szczepionek jak i poszczepiennego stanu zdrowia zwierząt znajdujących się w strefach szczepień zawsze wymaga ścisłej kontroli Inspekcji Weterynaryjnej.

Szczepienia wygaszające prowadzone są w gospodarstwach, w których wystąpiła choroba lub gospodarstwach mających jakiekolwiek związki z ogniskiem choroby i służą jedynie opóźnieniu zabicia zwierząt. Stosowane są najczęściej w początkowych fazach choroby przy niewielkiej liczbie ognisk.

Szczepienia ochronne mają na celu stworzenie strefy zaszczepionych zwierząt, tak aby przerwać transmisję wirusów. Obejmują obszary z dużym ryzykiem szybkiego szerzenia się choroby.

Wdrożenie szczepień przeciwko pryszczycy skutkuje automatyczną utratą statusu kraju lub regionu wolnego od tej choroby, co ma poważne konsekwencje zarówno dla handlu wewnątrzwspólnotowego, jak i eksportu do krajów trzecich.

Zaszczepione zwierzęta nie mogą opuścić strefy szczepień inaczej niż do uboju.

Produkty pochodzące od zaszczepionych zwierząt muszą być dystrybuowane wyłącznie na terytorium kraju, w którym szczepienia interwencyjne zastosowano. Wyjątek stanowią produkty mleczne poddane wysokiej obróbce termicznej lub o niskim  ph.

W celu uzyskania statusu wolnego od pryszczycy kraj lub jego region, w którym zastosowano szczepienia interwencyjne musi dokonać uboju wszystkich zaszczepionych zwierząt i odczekać kolejne 3 miesiące prowadząc badania zwierząt w celu udowodnienia braku obecności wirusa w populacji. 

Do dzisiaj żadne z państw UE nie zdecydowało się na szczepienia interwencyjne ochronne, a jedynie szczepienia wygaszające co szybciej prowadzi do odzyskania statusu obszarów wolnych. Więcej na stronie MRiRW - otwórz

Wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie: Pryszczyca – Walczymy z dezinformacją.  

Aktualne informacje dot. sytuacji epidemiologicznej: Główny Inspektorat Weterynarii 

Pryszczyca – aktualizacja komunikatu MRiRW na 2 maja 2025 r.

Źródło, zdjęcie MRiRW