IRWŁ do KRIR w sprawie cen jabłek

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek rolników – sadowników Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski przekazał pismo do Wiktora Szmulewicza - Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbią o podjęcie działań mających na celu zbadanie cen jabłek oraz sposobu ich ustalania przez sieci  marketowe, podmioty skupowe. Markety wymuszają na sadownikach sprzedaż jabłek po bardzo niskich cenach, często poniżej kosztów produkcji.

Jubileusz 25.lecia izb rolniczych

10 września 2021 r. w Warszawie obchodziliśmy Jubileusz 125-lecia powstania pierwszej na ziemiach polskich izby rolniczej oraz 25-lecia reaktywacji izb rolniczych. Uroczystości jubileuszowe, z udziałem pocztów sztandarowych wojewódzkich izb rolniczych i KRIR, rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną w Świątyni Opatrzności Bożej, której przewodniczył Jego Eminencja Ks. Kardynał Kazimierz Nycz.

Ministerstwo Infrastruktury w sprawie szkód powodowanych przez bobry

W odpowiedzi na wniosek z posiedzenia KRIR w sprawie ograniczenia populacji bobra i zobligowania Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o intensyfikację działań w sprawie szkód powodowanych przez te zwierzęta, Ministerstwo Infrastruktury w piśmie z dnia 8 września 2021 r. infromuje, co następuje:

25-lecie Krajowej Rady Izb Rolniczych

10 września 2021 r. odbył się jubileusz 25-lecia działalności Krajowej Rady Izb Rolniczych. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Świątyni Opatrzności Bożej. Msza była celebrowana przez kardynała Kazimierza Nycza. Kolejna część uroczystości miała miejsce w Sali Kryształowej SGGW, gdzie głos zabrali niemal wszyscy ministrowie rolnictwa, którzy funkcjonowali w czasie tych 25 lat, jak również obecny minister rolnictwa Grzegorz Puda. 

XIII Powiatowy Konkurs Orki

14 sierpnia 2021 roku na polach Pani Bogny Gajzlerowicz w Rogowie zorganizowano po raz XIII Powiatowy Konkurs Orki. W konkursie wzięli udział rolnicy, którzy przyjechali na miejsce swoimi ciągnikami z podczepionymi pługami obracalnymi lub zagonowymi. Zadanie obejmowało wykonanie na wyznaczonej powierzchni orki na głębokości 20 cm. Komisja oceniała m.in. prostolinijność orki, szerokość i kształt niezaoranego pasa przed ostatnim przejazdem, a także przykrycie resztek pożniwmych.

Zwycięzcy XIII Powiatowego Konkursu Orki:

W sprawie kontroli mięsa wieprzowego wwożonego do Polski

W odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie kontroli mięsa wieprzowego wwożonego do Polski z innych państw członkowskich Unii Europejskiej (również wzniosek IRWŁ), Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w piśmie z dnia 6 września 2021 informuje co następuje: Obrót wewnątrzunijny mięsem wieprzowym pozyskanym od świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem c

Strony

Subskrybuj Izba Rolnicza RSS