W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski przekazał wnioski zgłoszone podczas spotkania w siedzibie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w dniu 30.09.2024r. do Pana Czesława Siekierskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozpatrzenie i dalszą realizację:
- Podjąć działania mające na celu wzrost kwot emerytur rolniczych i stawki dziennej zasiłku chorobowego oraz procentowe naliczenie dodatku do emerytury dla osób, które pobierają ją z ZUS, proporcjonalnie dołożyć dodatek za składki płacone w KRUS w stosunku do długości płacenia składek KRUS czyli 4% od (emerytury z KRUS) za każdy rok płacenia składek KRUS.
- Podjąć działania mające na celu zapewnienie środków finansowych dla „ Programu Zapobiegania Lokalnym Podtopieniom” (dla pól uprawnych oraz budynków gospodarstw rolnych i domowych). Środki finansowe winny pochodzić na to działanie z budżetu państwa lub budżetu Sejmiku Województwa Łódzkiego. Często zdarza się, że brakuje rowów na odcinkach drogowych lub też są płytkie i nie odprowadzają wody we właściwy sposób. Należy przeprowadzić inwentaryzację tych obiektów i systematycznie dokonywać napraw w miejscach, gdzie mogą występować lokalne podtopienia pól uprawnych i budynków.
- Podjąć działania mające na celu poprawę działania aplikacji suszowej i umożliwienie dokonywania korekty podczas redagowania w aplikacji suszowej oraz dokonywania poprawek, korygowania wprowadzonych informacji oraz usunięcie niespójności w procedurze kwalifikowania obszarów do występowania suszy. Wnioski komisji, które szacują rzeczywiste szkody, nie są brane pod uwagę, tylko są weryfikowane przez dane z systemów IUNG, które nie są tak dokładne i nie odpowiadają rzeczywistemu stanowi upraw. Zasadne byłoby udzielenie pomocy proporcjonalnie do oszacowanych szkód nawet poniżej 30%.
- Podjąć działania mające na celu aby łowiectwo znalazło się pod jurysdykcją ministerstwa rolnictwa. To ministerstwo najlepiej rozumie potrzeby ekosystemu oraz zależności między fauną a gospodarką rolną. Skuteczne zarządzanie populacjami zwierząt dzikich wymaga koordynacji z rolnikami, aby minimalizować szkody wyrządzane w uprawach oraz dbać o zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. Podleganie łowiectwa temu resortowi pozwoliłoby także na bardziej efektywne wprowadzenie programów ochrony przyrody oraz regulacji dotyczących hodowli i polowań.
- Podjąć działania aby rolnik ryczałtowy mógł kupić zboże od innego rolnika ryczałtowego. Zboże musi kupować z firm paszowych. Brak faktur VAT, ograniczona dokumentacja księgowa oraz brak możliwości odliczenia kosztów to tylko niektóre z wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć. Dla wielu rolników system ryczałtowy jest wygodny z uwagi na prostotę, ale jednocześnie ogranicza możliwości rozwoju, współpracy z większymi podmiotami oraz korzystania z narzędzi optymalizacji podatkowej.
- Podjąć działania w sprawie kontroli zbóż, kukurydzy, pasz z terenów zalanych przez powódź. Zboża, kukurydza kupowane są za 300-400 zł za tonę, następnie są suszone i sprzedawane dalej. Z tego powodu na terenie województwa łódzkiego cena pszenicy spadła o 100 złotych za tonę.
- Podjąć działania aby osoby pomagające powodzianom i przewożące dary z innych części kraju mogły zatankować na stacjach ORLEN, również inne paliwa, nie tylko olej napędowy.
- Podjąć działanie w sprawie ustawy odorowej. Rolnicy z racji wykonywanego zawodu i uciążliwości z tym związane ( zapach obornika, gnojowicy, hałas maszyn) nie mogą być karani za to, że prowadzą produkcję rolną na terenach rolniczych i zapach czy hałas przeszkadza sąsiadom niebędącymi rolnikami. Osoby zamieszkujące tereny rolnicze muszą liczyć się z uciążliwościami na terenach rolniczych.
- Podjąć działania aby rolnicy-sadownicy mogli ubezpieczyć swoje uprawy. Firmy ubezpieczeniowe nie przyjmują wniosków.
- Podjąć działania mające na celu zmianę systemu wyliczenia dochodu z 1 ha przeliczeniowego i o urealnienie dochodu rolniczego z 1 ha.
Do wiadomości: Wicewojewoda Łódzki, Krajowa Rada Izb Rolniczych
Sprostowanie
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że wniosek nr 6, przesłany przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pana Czesława Siekierskiego, w sprawie „Podjęcia działań w sprawie kontroli zbóż, kukurydzy oraz pasz z terenów zalanych przez powódź. Zboża, kukurydza kupowane są za 300-400 zł za tonę, następnie są suszone i sprzedawane dalej. Z tego powodu na terenie województwa łódzkiego cena pszenicy spadła o 100 złotych za tonę.” został nieprawidłowo sformułowany. Informacja zawarta we wniosku o sprzedaży zbóż z terenów zalewowych po zaniżonej cenie nie została potwierdzona. Zatem treść wniosku mogła wprowadzić opinię publiczną w błąd, za co przepraszamy.
Bronisław Węglewski
Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego
Odpowiedź Inspekcji Weterynaryjnej - Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii